Doba čtení:2 m, 16 s
Ekonomka Markéta Šichtařová upozorňuje, že hlavní příčinou energetické krize je evropská zelená politika, která způsobila nedostatek zdrojů. Foto: wikipedia.org

Celoevropské zastropování cen energií, které chce navrhnout ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, by podle ekonomky Markéty Šichtařové skončilo katastrofou a blackouty. Řešením je podle ní znovuotevření zdrojů, které musely skončit kvůli zelené politice.

Podle ministra Síkely se trh do určité míry vymknul kontrole, což je celoevropský problém. „Celoevropské zastropování cen je určitě reálné. Ze své funkce mohu říct, že ČR by byla jedna ze zemí, která by to podpořila. Já dokonce nevylučuji, že na toto téma svolám mimořádně radu pro energetiku,“ uvedl Síkela.

Podle ekonomky Markéty Šichtařové jde však o fatální omyl. „Já tvrdím, že ceny dál porostou a politici nechápou, kde je příčina. Takže se budou situaci snažit řešit úplně špatně a kontraproduktivně. Budou různě stropovat ceny, poskytovat dotace a podobně, ale to nebude fungovat,“ uvedla pro tn.cz.

Podle ní je příčinou problémů nedostatek zdrojů energie v Evropě. Řešením tak je snížení poptávky, tedy aby lidé začali šetřit, a zároveň zapojení zdrojů, které musely být vypnuté ze zelených důvodů.

Právník: Speciální daň může skončit arbitrážemi

Ale politici udělají úplný opak. Ceny zastropují, lidem to zadotují. Lidé nebudou v křeči a šetřit nebudou. Nabídka tedy zůstane nízká, ale poptávka bude furt obrovská. To povede k tomu, že bude enormní převis poptávky nad nabídkou a energie budou chybět,“ obává se Šichtařová. Pokud tato situace nastane, budeme čelit obrovskému riziku blackoutů a vypínání dodávek energií například průmyslovým podnikům.

Šichtařová je další z rostoucí řady odborníků, která upozorňuje, že válka na Ukrajině není hlavní příčinou energetické krize, nýbrž poslední kapkou, kvůli které přetekl pohár. „Ta hlavní příčina, z nějakých 80 %, je evropská zelená politika a green deal. Ten problém tu dlouhodobě bobtnal a situace s Ruskem to jenom dorazila. Tím, že se evropské země rozhodly eliminovat staré stabilní zdroje, jako jsou například tepelné elektrárny, se zmenšila nabídka elektřiny a obecně energií. Je to naivita politiků, kteří nechápali, co dělají, když ty staré zdroje vypínali, a teď si myslí, že je trh nevyzpytatelný a situace překonala nejhorší očekávání. Tohle jsme předpovídali už dávno,“ vysvětlila Šichtařová., podle níž zůstanou bohužel ceny energií vysoké dlouhodobě.

Za problematické označil případné zastropování cen i analytik společnosti Seven Energy Pavel Farkač. Je podle něj netržní a nefunkční. „Ceny určují závěrné elektrárny, které jsou plynové. Aby vyrobily jednu jednotku elektřiny, potřebují koupit dvě jednotky plynu a povolenku. Jak by to mělo být regulováno? Nařídí se, aby povolenka stála méně? Nebo plyn? Když se zastropují ceny energií na burze, tak závěrné elektrárny nebudou vyrábět, protože nepokryjí ani své výrobní náklady. Bude míň zdrojů a budou skutečně hrozit výpadky dodávek energie,“ upozornil.