Doba čtení:1 m, 22 s
Společnost Siemens Gamesa je světovou jedničkou na trhu s větrnými turbínami na moři. Španělská společnost se sídlem v Baskicku však staví také turbíny na pevnině, které jí působí potíže. Foto: iUHLI

Španělská dceřiná společnost Gamesa měla svými větrnými turbínami zajistit budoucnost německé společnosti Siemens Energy. Nyní se ale stala problémovým dítětem společnosti.

V aktuální bilanci společnosti Siemens Energyje zřejmé, že v závodě mezi minulostí a budoucností stále vítězí konvenční zdroje, tedy uhlí a plyn. Ve třetím čtvrtletí vykázala skupina v divizi Siemens Gamesa Renevables ztrátu 154 milionů eur. Klasická divize Gas and Power naopak dosáhla provozního zisku 231 milionů eur, napsal server dw.de.

Čtěte také:
Němci budou muset dovážet elektřinu z Francie
Klimatické šílenství emise nesníží

Siemens Gamesa Renevables se tak stává přítěží skupiny, která byla teprve před rokem vyčleněna z mnichovské mateřské společnosti Siemens. Od března je kótována na burze DAX a zaměstnává přibližně 91 000 lidí po celém světě. Maria Ferraro, vedoucí finančního oddělení společnosti Siemens Energy, k neuspokojivým čtvrtletním výsledkům pro DW uvedla, že dceřiná společnost německého průmyslového konglomerátu vyrábějící větrné turbíny měla „problémy s provozní efektivitou“. „Do budoucna očekáváme, že Siemens Gamesa a vedení společnosti budou tyto problémy rychle a okamžitě řešit,“ řekla Ferraro.

Společnost Siemens Gamesa je světovou jedničkou na trhu s větrnými turbínami na moři. Španělská společnost se sídlem v Baskicku však staví také turbíny na pevnině, které jí působí potíže, nejprve v Norsku a v současnosti v souvislosti s velkým projektem v Brazílii. Společnost Siemens Gamesa je obviňována z chyb v řízení, ale zátěží jsou také vysoké náklady na suroviny, jako je ocel a měď.