Doba čtení:2 m, 51 s
Ministr Síkela přiznal, že důvodem růstu cen bude zejména převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele. Foto: Facebook Jozef Síkela

Elektřina v příštím roce českým odběratelům možná plošně zdraží, nejvýše do deseti procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to přiznal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Důvodem případného růstu cen je zejména převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele, které tak odmaže letošní zlevňování dodávek energií.

Vláda ve středu rozhodla, že domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem. Letos je plně hradil stát. Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny tak budou odběratelé znovu hradit poplatek 599 korun. Podle kabinetu šlo o plošné opatření, které v době příznivějších cen energií není nutné.

Je možný mírný nárůst cen. Bude to maximálně do deseti procent, já ale věřím, že bude mírnější,“ řekl Síkela. Uvedl, že ve středu nehlasoval pro převedení poplatku na obnovitelné zdroje energie na odběratele a navrhoval jiná opatření. Zároveň však podle něj současný systém, kdy stát letos plně hradil tyto poplatky, byl dál neudržitelný. Podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) budou celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce asi 36 miliard korun.

Stát v reakci na vysoké ceny energií od loňského října do konce letošního roku zrušil platbu těchto poplatků pro veřejnost, příspěvek hradil pouze stát. Do zavedení opatření zhruba polovinu příspěvků platil stát, druhou polovinu odběratelé.

Stát podle Síkely letos vynaloží na zmírňování energetické krize 110 miliard korun. Kromě poplatku na obnovitelné zdroje energie připomněl ještě náklady na cenové stropy. Jejich platnost by měla skončit na konci letošního roku.

Ceny energií v loňském roce prudce stouply, letos naopak klesají. Téměř všichni dodavatelé energií proto na začátku letošního roku nabízeli energie na úrovni vládního cenového stropu, který česká vláda pro letošní rok stanovila na 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny s DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. Během roku však většina dodavatelů postupně představuje levnější produkty.

Vláda kupuje NET4GAS i s miliardovými dluhy

Ministr pod palbou za NET4GAS

Ministr Síkela zároveň čelí ostré kritice za vládní nákup společnosti NET4GAS. Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) označil nákup společnosti, jež v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic za hazard pro stát.

ČEPS, jehož prostřednictvím stát firmu koupí, zaplatí maximálně pět miliard korun. První část – tři miliardy korun – bude uhrazena při dokončení transakce, další dvě miliardy pak v případě splnění ekonomických výkonnostních parametrů NET4GAS. Společnost eviduje finanční aktiva ve výši 6,8 miliardy korun, zároveň má ale vydané dluhopisy za 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028, napsal server Blesk.cz.

Podle Havlíčka je akvizice velkým rizikem, protože do budoucna zadluží stát dalšími desítkami miliard korun. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS upozornil na výsledky hospodaření firmy z posledních let, která se zhoršila zejména poté, co firma Gazprom Export přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes ČR. Podle něj se proto investice státu v budoucnu nevrátí a krok ministerstva průmyslu a obchodu označil za nezodpovědnost.

Podle Síkely ale stát firmu koupil za zhruba polovinu, než je stanovená hodnota jejího vlastního jmění. „Za společnost NET4GAS není náhrada, jestliže chceme do České republiky dovážet plyn a zajistit energetickou bezpečnost naší země. To je důvod, proč jsme se k této transakci rozhodli,“ řekl ministr.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa