Situaci OKD bude řešit vládní koalice

Cienciala_Jiri_FotoMPO_compressed

Podle vládního zmocněnce pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiřího Ciencialy existuje celá řada postupů, které by mohly být realizovatelné. Foto: MPO

Zástupci vládní koalice by za dva týdny měli jednat o aktuální situaci s představiteli těžební společnosti OKD, která je od května v úpadku. Novinářům to včera v Ostravě řekl vládní zmocněnec Jiří Cienciala.

Vláda řeší například to, zda a kolik peněz stát OKD půjčí, aby podnik měl na provozní výdaje, například na výplaty. O situaci včera v Karviné také jednal prozatímní věřitelský výbor.

Čtěte také:
Úpadek OKD existenčně ohrožuje dodavatele
OKD došly peníze, manažeři naštvali Mládka

Partneři na ministerstvu průmyslu a obchodu mě dnes ujišťovali, že se připravuje jednání představitelů koalice přímo s OKD. Mělo by se uskutečnit někdy přespříští týden,” řekl Cienciala. Uvedl, že s ministerstvem intenzivně pracují na tvorbě podkladů pro vládu. „Ty materiály připravené jsou. Teď jde jenom o to, aby se domluvili s premiérem, jakým způsobem se tyto materiály předloží vládě. Je tam celá řada postupů, které by mohly být realizované,” řekl vládní zmocněnec.

Firmě dochází hotovost. „Vedení OKD mě dnes upozornilo, že podle jejich propočtů od srpna září už nebudou mít peníze ani na mzdy,” řekl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců a pracuje v ní asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ohroženy jsou ale i tisíce míst v navazujících profesích. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Výbuch srazil giganta na kolena
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech