
Zatímco se ekologičtí aktivisté i Evropská unie předhánějí v útocích na uhlí a spalovací motory v automobilech, bez většího zájmu proudí do ovzduší obrovské množství skleníkových plynů z jiného zdroje. Je jím cement.
Výroba cementu, jehož spotřeba ve stavebnictví celosvětově roste, je velmi neekologická, pokud jde o emise skleníkových plynů. Geologové z německé univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu uvedli, že produkce této složky betonu je zodpovědná za osm procent globální produkce skleníkových plynů ročně.
Čtěte také:
Energetiky trápí rtuť
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno
Tradiční přeměna vápence ve velkých pecích na slinek je pro ekologii katastrofální, tvrdí profesor geologie a mineralogie Herbert Pöllmann. Při úpravě tuny vápence se uvolní až tuna oxidu uhličitého, varoval.Skleníkové plyny se uvolňují zejména při zahřívání rozdrceného vápence na 1400 stupňů Celsia, kdy dochází k takzvané kalcinaci. Přitom vzniká slinek, jenž je následně rozemlet na cement, napsal server Euro.cz.
Tým vědců se proto snaží najít alternativy, jež by byly šetrnější k životnímu prostředí. V časopise Construction and Building popsali možnosti nahradit vápenec při výrobě cementu. Zkoumali použití průmyslových zbytků, které vznikají při výrobě kaolinu nebo hliníku.Pokud by se při výrobě používal jiný materiál než vápenec, vedlo by to k velkým energetickým úsporám.Nicméně alternativních materiálů není tolik, aby pokryly celosvětovou poptávku po cementu.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě