Škoda ve Chvaleticích je nejméně 600 tisíc

Kdo v Česku pálí hnědé uhlí?

Policie vyšetřuje akci Greenpeace v elektrárně pro podezření z poškození cizí věci. Foto: Severní energetická

Aktivisté Greenpeace v elektrárně Chvaletice minulý týden napáchali podle majitele škody za nejméně 600 000 korun. Možná budou ale mnohem vyšší. Policie vyšetřuje aktivisty pro podezření z poškození cizí věci.

Ekologičtí aktivisté navrtali chladicí věž téměř stokrát, škody mohou po dalším průzkumu stavu věže ještě výrazně vzrůst, sdělila mluvčí vlastnické společnosti Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová. Greenpeace odhad škod zpochybňují. Dříve Severní energetická uvedla, že škody mohou dosáhnout i několika milionů, v případě poškození pláště chladicí věže i desítky milionů.

Čtěte také:
Podle blogerky se Greenpeace zbláznili
Greenpeace protestují proti modernizaci elektrárny

Evidentně došlo například k narušení speciálního nátěru, který chrání chladicí věž před povětrnostními vlivy. Škody jsou o to závažnější, že před dvěma roky prošla věž kompletní rekonstrukcí za 13,5 milionu korun,” uvedla Sáričková Benešová.

„Velkou část z dosud odhadnutých škod tvoří náklady na stavebně technický průzkum věže, který sám o sobě vyjde na stovky tisíc korun. Zbytek jsou předpokládané minimální náklady na vlastní opravu věže, manipulaci s pronajatou plošinou a související montáže, demontáže a revize,” uvedl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Aktivisté Severní energetické nabízí, že všechny škody na chladicí věži odstraní a opraví sama nebo na své náklady objedná certifikovanou firmu, která to provede. Podle slov mluvčího Lukáše Hrábka věří, že se dostane na nižší cenu.

V pondělí 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, později na ni vyvěsili dva transparenty a opustili ji ve středu 5. října. Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Severní energetická podle dřívějších vyjádření považuje nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody