Doba čtení:1 m, 26 s
Osobní animozita prezidenta vůči Zdeňku Bakalovi může Česku zajistit podobnou publicitu, jako svého času Viktor Kožený. Foto: wikipedia.org

Vulgarita, kterou označil prezident Zeman bývalého majitele OKD Bakalu, může skončit jako precedens pro spory investorů s hostitelskými státy. Zatím se takto arbitráž používá především v Zimbabwe a Chile.

Neurvalý prezidentský slovník prý ohrožuje osobnostní práva Zdeňka Bakaly na mezinárodní úrovni. Ten proto hledá způsob, jak Miloši Zemanovi ve vulgárním označování své osoby zabránit. Také na mezinárodní úrovni.

Čtěte také:
Bakala podal u amerických soudů žalobu na Krúpu
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Deník E15 přinesl informace o tom, že Bakala, kterého nejen prezident Zeman viní z vytunelování OKD, dal svým právníkům nový úkol.  Mají zjistit, jakými způsoby může jejich chlebodárce bránit svá osobnostní práva. Podle deníku je nyní pravděpodobné, že by přicházela v úvahu arbitráž, konkrétně její forma používaná v mezinárodních investičních smlouvách mezi státy, takzvaná plná ochrana a bezpečnost osob.

Používá se často v Africe na jih od Sahary, zejména pak v Zimbabwe, nebo v Jižní Americe, především v Chile. V praxi to podle oslovených expertů znamená, že stát, nebo lidi, jejichž jednání lze přisoudit státu, musí předcházet jakémukoli chování, jež by mohlo investora poškodit. Prezidentova poslední vyjádření je přitom údajně možné kvalifikovat jako veřejnou vyhrůžku.

Především u soudů ve Velké Británii či USA nebo Austrálii by mohl mít Bakala s touto konstrukcí úspěch. Současně by to znamenalo precedens pro investory, kteří by tak získali nástroj k tlaku na vlády zemí, ve kterých mají svá aktiva.

Bakalova mediální zástupkyně odmítla informace deníku komentovat.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme