Skrývkové rypadlo K75 v lomu ČSA pojede dál

Velkostroj K75 bude těžit v lokalitě ČSA do roku 2019. Foto: Vršanská uhelná

Technologický celek TC2 v lokalitě Československá armáda Severní energetické bude dál pokračovat v těžbě. Začátkem dubna padlo definitivní rozhodnutí o tom, že těžba bude pokračovat až do dotěžení zhruba 10 milionů kubíků skrývky, tedy zhruba do roku 2019.

Původně se uvažovalo o tom, že by se technologický celek odstavil a zbývající miliony kubíků zeminy by se odtěžily takzvanou diskontinuální technologií, tedy nikoli za pomoci technologického celku, který tvoří skrývkový, dálkovou pásovou dopravou propojený, velkostroj KU800/K75 a zakladač Z84.

Čtěte také:
Vzniknou v ostravských dolech sjezdovky?
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou

Rozhodovali jsme se nejen na základě ekonomických, ale také sociálních ukazatelů. Nejde jen o to, že těžba diskontinuální technologií by byla nákladnější, v potaz jsme museli brát i budoucnost zhruba stovky lidí, která provoz tohoto technologického celku zajišťuje,“ vysvětlil Vladimír Rouček, generální ředitel Severní energetické a Vršanské uhelné. Velkostroj K75 v současné době pracuje ve třísměnném provozu, přičemž jedna směna bývá vyčleněna pro údržbářské práce a nutné opravy.

Třísměnný provoz by se tak měl udržet i nadále, velkostroj bude těžit podle ročních plánovaných režimů. O chod celého technologického celku se stará zhruba stovka zaměstnanců, nejde ale výhradně o osádky rypadla K75 a zakladače, ale také řadu obslužných a údržbářských profesí. Tito zaměstnanci tak alespoň na čas získají jistotu, že o svou práci nepřijdou. Pokud nedojde k přehodnocení postoje státu k územním limitům, těžba po odtěžení zmíněných zhruba 10 milionů kubíků skrývky deinitivně skončí. Technologický celek TC2 je v současné době posledním skrývkovým technologickým celkem v lokalitě ČSA, ostatní skrývková rypadla už byla po rozhodnutí o zachování limitů těžby odstavena.

Mohlo by vás zajímat:
Northumberlandia – rekultivace jinak
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum