Doba čtení:2 m, 13 s
Generální ředitel Sev.en Global Investments Alan Svoboda uvedl, že firma hledá další podobné akviziční příležitosti těžebních práv, a to i na další suroviny, jako jsou zemní plyn, ropa, uran, ale i nikl nebo lithium. Foto: Sev.en Energy

Česká skupina Sev.en Global Investments, která patří do skupiny Sev.en finančníka Pavla Tykače, koupila těžební práva k více než dvěma miliardám tun uhlí ve Spojených státech. Skupina o tom informovala v tiskové zprávě. Náklady na nákup práv neuvedla. Kromě toho skupina chystá i další investice v zahraničí.

Sev.en Global Investments, která od loňského roku řídí všechny zahraniční investice skupiny Sev.en, transakci dokončila před několika dny prostřednictvím své dceřiné společnosti Golden Eagle Land Company. Tu skupina založila před dvěma lety s cílem investovat do nákupu těžebních práv na uhlí a další nerostné suroviny v Americe. Uhelné rezervy česká skupina koupila od společností Colt a Ruger Coal Company od amerického miliardáře Chise Clinea.

Nákup pozemků a těžebních práv je oblast, která je pro nás mimořádně zajímavá jak ve Spojených státech, tak v Austrálii. Vlastnictví těžebních práv nám umožňuje inkasovat platby za vytěžený nerost. Samotnou těžbu a dodání suroviny na trh zajišťují etablované těžební společnosti. Hledáme aktivně další podobné akviziční příležitosti těžebních práv, a to i na další suroviny, jako jsou zemní plyn, ropa, uran, ale i nikl nebo lithium. Samozřejmě platí i nadále, že se díváme i na řadu možností jak rozšířit naše portfolio těžebních kapacit,“ uvedl generální ředitel Sev.en Global Investments Alan Svoboda.

Sezona Uhelného safari začíná

Nová akvizice rozšíří dosavadní portfolio Sev.en Global Investments v USA. Supina v současnosti vlastní také dvě společnosti, které působí ve čtyřech uhelných pánvích v amerických státech Wyoming, Ohio, Illinois a West Virginia. Na nich vlastní mimo jiné přes 200 milionů tun prokázaných zásob metalurgického a termálního uhlí.

Skupina Sev.en Global Investments od začátku loňského roku řídí všechny dosud realizované zahraniční investice Sev.en Group. Kromě tradiční energetiky a těžby se zaměřuje i na další odvětví jako například ocelářství, petrochemickou výrobu a další průmyslové sektory. Skupina je dnes zastoupena na třech kontinentech, kromě Evropy také v Austrálii a ve Spojených státech amerických. Do portfolia skupiny v Austrálii patří Delta Electricity s termální elektrárnou a uhelnými doly i Salt Lake Potash zabývající se těžbou potaše. Ve Spojených státech Sev.en Global Investments vlastní Blackhawk Mining zabývající se těžbou metalurgického uhlí a Golden Eagle Land Company, která sdružuje pozemky a těžební práva.

Skupina Sev.en je významnou společností na energetickém trhu v České republice. Patří do ní hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy.