Slatinice budou lépe chráněny před vodou

Odvodňovací vrty pomohou takjé zajistit odvodnění předpolí lomu Vršany. Foto: Tomáš Malý

Sedm odvodňovacích vrtů vzniká v oblasti Slatinické výsypky. Budou chránit svahy výsypky, které ohrožuje spodní voda, ale také trasy nově budovaných produktovodů v takzvaném Hořanském koridoru.

„Odvodnění v prostoru Slatinic už v současnosti zajišťuje dvojice vrtů, jejichž kapacita je zhruba 100 kubíků vody za měsíc. To by bylo dostatečné, kdyby v tomto území neprobíhaly další činnosti. S ohledem na ochranu svahů slatinické výsypky, ale také produktovodů, kterými proudí strategické suroviny, bylo potřeba odvodnění tohoto území posílit. Navíc bude tímto způsobem zajištěno odvodnění předpolí lomu Vršany pro jeho budoucí postup,“ shrnul Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické.

Čtěte také:
Ve Slatinicích našli hroby z doby bronzové
Házenkářky musely na šachtu

S výstavbou nových vrtů se začalo před koncem loňského roku. V polovině dubna bylo šest odvodňovacích vrtů již hotových, zbývalo vyvrtat poslední. Aby byla ochrana proti vodě dostatečná a patřičně účinná, musí vrty dosahovat do patřičné hloubky. Vrtalo se proto od deseti a půl až do téměř 70 metrů.

Všechna zařízení by měla být plně funkční na začátku května. „Veškerá voda z těchto vrtů bude potrubím odváděna do zrekonstruované sedimentační nádrže Slatinice a následně do Srpiny,“ doplnil vedoucí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly