Doba čtení:1 m, 5 s
Elektřinu z hnědého uhlí vyrábí na Slovensku elektrárna Nováky. Foto: eppowereurope.cz

V roce 2023 přestane Slovensko dotovat těžbu hnědého uhlí. Oznámil to slovenský ministr hospodářství Peter Žiga po setkání zemí V4 v Bratislavě.

Dotace ve výši asi 115 milionů eur (téměř tři miliardy korun) na těžbu hnědého uhlí platí spotřebitelé elektrické energie v cenách elektřiny, uvedl server Novinky.cz.

Čtěte také:
Slovenské elektrárne zvýší výkon v Mochovcích
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Rok 2023 znamená, že obecný hospodářský zájem skončí. To však neznamená, že doly skončí. Doly mohou dále fungovat na tržním principu,“ konstatoval Žiga. Právě za pět let podle ministra skončí také životnost elektrárny Nováky, která vyrábí energii právě z hnědého uhlí.

Dřívější zastavení dotací považuje ministr za nereálné. „Musíme zabezpečit sociální smír v regionu horní Nitry. Musíme těm lidem říct, jaké alternativy pro ně máme,“ upozornil.

Hnědé uhlí se na Slovensku těží ve větší míře jen v dolech na horní Nitře. Ostatní naleziště jsou bezvýznamná. V dolech na horní Nitře se navíc těží hlubině, což je velmi drahé. Vládní strana Směr se snažila udržet těžbu hlavně z hlediska svého sociálního programu.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků