Doba čtení:1 m, 30 s
Slovenský premiér Peter Pellegrini odmítá, že jde o součást kampaně před únorovými parlamentními volbami. Foto: wikipedia.org

Slovensko zmrazí ceny, za které domácnostem dodává zemní plyn státní společnost SPP. Rozhodla o tom slovenská vláda. Premiér Peter Pellegrini odmítl, že jde o součást kampaně před únorovými parlamentními volbami.

Energetický regulační úřad ÚRSO dříve plynárenskému podniku povolil ceny rodinám od ledna příštího roku zvýšit bezmála o pět procent. SPP je na Slovensku největším dodavatelem plynu.

Kabinet uložil ministrovi hospodářství, aby ministerstvo jako jediný akcionář SPP přikázalo podniku udržet v nynější topné sezoně ceny na úrovni letošního roku.

Čtěte také:
Mochovcům prý hrozí katastrofa
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Podle ministerstva hospodářství SPP kvůli zachování stávajících cen do května příštího roku přijde na tržbách o 10,8 milionu eur (275 milionů Kč). Úřad tvrdil, že udržením stávajících cen podnik neporuší pravidla hospodářské soutěže. SPP hospodaří se ziskem hlavně kvůli dividendám z dceřiných firem.

Věřím, že (SPP) tím nastaví laťku na trhu a že ho budou následovat konkurenční soukromé společnosti, které uvažovaly o zvýšení cen,“ řekl Pellegrini. Na novinářský dotaz, zda rozhodnutí kabinetu nebude považováno za předvolební kampaň, Pellegrini uvedl, že vláda nemůže přestat pracovat jen kvůli blížícím se volbám.

Náklady na energie a bydlení, stejně jako na potraviny tvoří dohromady značnou část výdajů slovenských domácností.

Slovenským ministrem hospodářství je místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Žiga, který návrh na zmrazení cen SPP do vlády předložil. Popularita Směru-SD v posledních letech klesla. Před parlamentními volbami v roce 2016 zase Směr-SD v době své jednobarevné vlády prosadil, že stát poslal domácnostem příspěvek na kompenzaci části výdajů ze zemní plyn.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků