Slunečné plány uhlobarona trápí památkáře

Doba čtení:1 m, 40 s

Socha Buddhy. Foto: Wikipedie

Uhlobaron a vyznavač buddhismu Antonín Koláček chce proměnit památkově chráněné stavby s gotickými základy v pražské Rytířské ulici v takzvané Sluneční lázně s bazény, restaurací či lékárnou. Podle odborníků ale chátrající domy nejsou na plánovaný rozsah stavebních úprav stavěné. Napsal server iDNES.cz.

Díky investici za tři čtvrtě miliardy mají domy projít kompletní přeměnou. Koláček chce uvnitř vzdělávací centrum, přednáškové sály, prostory pro terapie a masáže, balneo provozy, hotel, restauraci a lékárnu. „Zatím skutečně není jasné, jak to bude definitivně vypadat, nyní není rozhodnuto o vnitřním uspořádání všeho, stále komunikujeme s památkáři,“ uvedl Koláčkův mluvčí Petr Sedláček.

Trojice sousedících domů, v nichž mají lázně zaměřené na pěstování ajurvédské medicíny vzniknout, ukrývá pozůstatky opevnění ze 13. století. V domě U Modré růže je hotel. Objekty paláce Hrobčických i Wimmerova paláce ale chátrají. „Především jejich prázdné interiéry, holubími exkrementy zanesené krovy, propadlé dvory a zadní fasády do Provaznické ulice jsou ve velmi špatném stavu,“ řekla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Čtěte také: Bývalý uhlobaron chce stavět hotel

Dohady o tom, jak cenné stavby smysluplně využít a zachovat co nejvíce z původní konstrukce, se táhnou přes dvacet let. Zda je tím pravým právě projekt firma Maitrea patřící uhlobaronovi a vyznavači buddhismu Koláčkovi, nyní památkáři posuzují.

Koláček se za vlády Miloše Zemana podílel na privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). V roce 2005 spolu s Lubošem Měkotou získali každý 40procentní podíl v dolech, které následně prodali Pavlu Tykačovi. Později byl předsedou představenstva nástupnické firmy Czech Coal. V roce 2008 prodal všechny své podíly v různých společnostech, stáhl se do ústraní a věnuje se buddhismu a duchovnímu rozvoji.

V říjnu 2013 jej prvoinstanční soud ve švýcarské Bellinzoně uznal vinným z podvodu, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Za to byl nepravomocně odsouzen k trestu 52 měsíců odnětí svobody.

Mohlo by vás zajímat:
Stát nedostane miliony uhlobarona Měkoty
TOP 10 navždy bohatých
Forbes: Mezi nejbohatšími lidmi planety také Tykač