Šmejdi lákají lidi na energetické aukce

Pokud narazíte na podezřelé prodejce, měli byste dát podnět České obchodní inspekci pro podezření z použití nekalé obchodní praktiky nebo se rovnou obrátit na policii s trestním oznámením. Foto: pixabay.com

Novým trikem tzv. energetických šmejdů je nabídka energetické aukce. Podomní zprostředkovatelé lákají zákazníky, že mohou vysoutěžit levnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu. Realita bývá odlišná.

I když je podomní prodej v mnoha městech a obcích zakázán, nepoctiví prodejci toho nedbají. Fenoménem posledních měsíců jsou energetické aukce. Prodejci se často vydávají za pracovníky stávajícího dodavatele nebo dokonce Energetického regulačního úřadu, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Uhelné elektrárny přispěly k rozvoji Československa
Němcům se Energiewende vůbec nedaří

„Dávejte vždy pozor na to, co podepisujete. Zprostředkovatelé aukcí často tvrdí, že jde o nezávazný doklad potvrzující jednání o smlouvě nebo návštěvu u vás doma. Podpisem dokumentu však dojde k uzavření smlouvy. Pokud se později rozhodnete smlouvu s vysoutěženým dodavatelem neuzavřít nebo ji zrušit, čeká vás několikatisícová pokuta,“ varoval vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený.

„Pokud se s takovým jednáním setkáte, měli byste dát podnět České obchodní inspekci pro podezření z použití nekalé obchodní praktiky nebo se rovnou obrátit na policii s trestním oznámením,“ dodal.

Uzavřete-li smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, můžete ji vypovědět bez udání důvodu do 15 dnů od zahájení dodávek. Výhrůžky pokutou jsou nelegální. „Nic platit nemusíte. Zákon vám garantuje možnost zrušit smlouvu bez jakékoliv sankce. Nic na tom nemění ani fakt, že se podomní prodejci snaží obejít zákon tím, že na základě plné moci uzavírají smlouvy v obchodních prostorách dodavatele energií,“ doplnil Zelený.

Mohlo by vás zajímat: 
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů 
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů 
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech