Smutné výročí výbuchu v dole Zárubek

wikipedia Ikcur

Památník s lanovnicí připomíná historii dolu, který byl uzavřen v roce 1997. Foto: wikipedia.org Ikcur

Právě dnes si připomínáme smutné výročí jednoho z největších důlních neštěstí v bývalém Československu. Před padesáti lety, 19. dubna 1966, zasáhl ostravský Důl Zárubek výbuch metanu, který usmrtil 16 horníků.

Metan vybuchl kolem druhé hodiny ranní a exploze byla poměrně slabá. Fatální následky měl únik smrtelně jedovatého oxidu uhelnatého, který měl na svědomí 15 lidských životů. Jeden horník, který byl těžce popálen, podlehl po dvou dnech svému zranění v nemocnici. Příčinou výbuchu byla podle vyšetřovací komise jiskra v kabelu spínače pásového dopravníku, který byl poškozen neodbornou úpravou.

Čtěte také:
Hornické muzeum v Krásně otevřelo brány
Poznejte historii, kterou psalo uhlí

Důl Zárubek byl založen v polovině 19. století a původně byl pojmenován podle generálního ředitele jeho provozovatele Hermenegilda Fracesconiho jako Důl Hermenegild. V roce 1914 byl důl u příležitosti slavnostního ukončení přestavby přejmenován na Důl Zárubek.

V roce 1990 důl poškodil požár a poté byla zahájena likvidace dolu. Poslední slavnostní fárání těžní klece se uskutečnilo v červnu 1997 a poté byl důl uzavřen. Historické budovy a těžní věž byly přes námitky památkářů, historiků a příznivců technických památek zlikvidovány a dnes důl připomíná jen název tramvajové zastávky a památník s lanovnicí.

Mohlo by vás zajímat:
Příbramské muzeum hornictví slaví 130 let
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum