Sobotku a Urbana čeká trestní oznámení za OKD

Bohuslav Sobotka byl v době privatizace OKD ministrem financí. Foto: wikipedia.de Olaf Kosinsky

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD nejspíš podá trestní oznámení na bývalé ministry ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana. Počítá s tím finální návrh její závěrečné zprávy. Radiožurnálu to potvrdil předseda komise Lukáš Černohorský z Pirátské strany.

Sobotka s Urbanem byli podle Černohorského spoluzodpovědní za nevýhodný prodej minoritního podílu státu v OKD v roce 2004.

„Oni byli ti, kteří připravovali materiály vlády a kteří si měli pohlídat celý privatizační proces. Oni dva byli ti, kteří měli na starost celou privatizaci, tudíž celý proces, a i to výsledné stěžejní hlasování bylo na jejich bedrech. Navrhuji minimálně tři trestní oznámení ohledně různých skutků v různém časovém období,“ uvedl pro Radiožurnál Lukáš Černohorský (Piráti), předseda vyšetřovací komise k OKD.

Čtěte také:
Sobotka byl překvapen, že OKD získal Bakala
Expremiér Špidla vypovídal dvě hodiny

Prodej akcií schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD), státní podíl získala skupina Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Podle státního zastupitelství však byla tehdejší cena podílu nejméně 9,8 miliardy, a státu tak vznikla škoda přes 5,7 miliardy.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené finančníkem Zdeňkem Bakalou. Bakalu komise nevyslechla, pozvánku na slyšení odmítl. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Později se majitelem OKD stala firma vlastněná třemi britskými investičními fondy. V roce 2016 se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Podle Černohorského se na finálním znění závěrečné zprávy většina z devítičlenné komise shodne. Začátkem října své závěry představí Poslanecké sněmovně. Poslanci při vyšetřování vyslechli několik desítek svědků, včetně Sobotky. Ten loni v červenci zopakoval, že při prodeji OKD nepochybil.

„Já jsem přesvědčený i po těch čtrnácti letech, které uplynuly od roku 2004 od prodeje minoritního prodeje OKD, že všechno proběhlo v souladu se zákonem,“ uvedl Sobotka.

A totéž v minulosti uvedl i Urban. Cena státního podílu byla podle něj v pořádku. „Převyšovala nejvyšší nabídku, převyšovala odhad. Z tohoto pohledu byl zachován zcela jasně zákonný postup,“ dodal.

Další trestní oznámení chce komise podat na neznámého pachatele, a to kvůli snížení základního jmění OKD v druhé polovině devadesátých let.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme