Doba čtení:1 m, 17 s
Ředitel Odboru hornictví na ministerstvu průmyslu a obchodu Zbyšek Sochor. Foto: iUHLI.cz

Každý z více než šesti set horníků, který přijel v den rozhodnutí vlády o limitech do Ústí nad Labem na demonstraci, bojuje za své živobytí, o své příjmy a budoucí práci. Serveru iUHLI.cz to řekl ředitel Odboru hornictví na ministerstvu průmyslu a obchodu Zbyšek Sochor.

Vláda v říjnu rozhodla o zachování limitů na lomu ČSA, kde těží Severní energetická. Schválila naopak korekci limitů na lomu Bílina, který provozují Severočeské doly. „Jsem z hornického prostředí, z hornické rodiny, pracoval jsem na šachtě. Dokážu se vcítit, protože jsem zažil i období restrukturalizace, kdy jsme museli své kolegy propouštět. Není to jednoduché,“ vysvětlil Sochor.

Čtěte také:
VIDEO: Šest set horníků vládu nepřesvědčilo
Prolomeno! Na Bílině se bude těžit za limity

Vyjádřil se také k možnému nákupu hnědouhelných aktiv švédského státního koncernu Vattenfall v Německu, o která se zajímají české firmy ČEZ, EPH s PPF a Vršanská uhelná. Může být prý dobrou investicí. „I po restrukturalizaci se dá provozem velmi zajímavě ekonomicky fungovat. Osobně se domnívám, že to nemůže být ekonomický prodělek,“ dodal s tím, že český energetický trh výsledek tendru příliš neovlivní.

Obsáhlý rozhovor se Zbyškem Sochorem, ve kterém se vyjádřil i k projednávání novely horního zákona a k tomu, zda bude jednou využito uhlí z lomu ČSA, přinese server iUHLI.cz ve středu.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém
Mládek obhajuje vládní řešení limitů
Mládek: Uhlí pod Jiřetínem odepsat nešlo