Sokoli se opět zahnízdili v elektrárnách

Sokoli ornitolog Beran_compressed

Ornitolog Václav Beran pozoruje páření sokolů. Foto: ČEZ

Sokoli stěhovaví se opět zahnízdili v elektrárnách a teplárnách Skupiny ČEZ na severu Čech. Ornitolog Václav Beran zaznamenal již prakticky všude návrat opeřeného predátora.

Před časem zpozoroval sokolí pár na chladicí věži v elektrárně Ledvice. „Samec předal samici potravu u horní budky, potom se dvakrát pářili, takže hnízdění je téměř jisté,“ uvedl Beran.

Čtěte také:
Komíny sokolům pomáhají
Hnědé uhlí není jen zdrojem tepla a elektřiny

Sokoli již hnízdí také na ochozu komína v teplárně Trmice na Ústecku. „Samice sedí na vejcích. Dnes ráno jsem pozoroval samce, jak jí přinesl potravu, samice vyskočila z budky, rychle ji sežrala a zase zalezla zahřívat vajíčka. Druhá dobrá zpráva je, že je kroužkovaná. Snad se časem podaří z kroužku vyčíst, odkud je původem,“ řekl ornitolog, který sokolí pár sedící na ochozu komína s budkou zahlédl také v elektrárně Počerady.

Sokoli páření sokolů v Elektrárně Ledvice

Sokoli páření sokolů v Elektrárně Ledvice

V Prunéřově a Tušimicích hnízdí sokoli několik let, místní páry jsou již sehrané a byly v plném toku. Je možné, že už dokonce začaly samice snášet vejce,“ dodal Beran s tím, že sokolí pár se celoročně zdržuje i v elektrárně Tisová na Sokolovsku.

Díky systematické ochraně na přirozených skalních hnízdištích a pochopení a příkladné spolupráci ze strany vedení různých podniků s výškovými budovami, jako jsou chladicí věže a komíny, se sokol stěhovavý opět vrací do přírody. Jeho populace u nás stále pomalu narůstá, v roce 2015 evidovali ornitologové celkem 82 párů.

Sokoli samice na ochozu komína v Elektrárně Počerady

Sokoli samice na ochozu komína v Elektrárně Počerady

Na stavbách jich nejvíce hnízdí právě v lokalitách jednotlivých elektráren ČEZ, jejichž vedení nám vždy ochotně vyšla vstříc a instalaci sokolích budek podpořila i finančně. Vloni jsme navíc na instalaci budek a monitoring sokola stěhovavého získali také grant od Nadace ČEZ ve výši 200 tisíc korun,“ kvitoval Beran účinnou pomoc energetiků.

Sokolí budky jsou v rámci Skupiny ČEZ nainstalovány několik let v elektrárnách Tušimice, Počerady, Prunéřov a Tisová. Nově také v elektrárnách Ledvice, Mělník, Poříčí, Dětmarovice, v Teplárně Trmice a Jaderné elektrárně Dukovany. Dále se uvažuje o Jaderné elektrárně Temelín. Od roku 2011, kdy byla na ochozu chladicí věže Elektrárny Tušimice umístěna vůbec první hliníková sokolí budka v České republice, se na elektrárenských komínech či chladicích věžích Skupiny ČEZ podařilo sokolům odchovat 33 mláďat.

Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa