Doba čtení:1 m, 46 s
: Všechny kaly se během uplynulých měsíců zpracovaly v tlakové plynárně Vřesová. Foto: SUAS

U Staré Chodovské na Sokolovsku skončila likvidace skládky dehtových kalů. V současné době se místo po odtěžených kalech upravuje, následně pracovníci zlikvidují drobné stavby a začnou s rekultivací. V Karlovarském kraji tak skončila likvidace jedné z největších ekologických zátěží ze 70. let minulého století, uvedla Sokolovská uhelná.

Sanace podle Zdeňka Mudry, předsedy představenstva společnosti Jerus, která likvidaci na objednávku státu od prosince 2017 provádí, nebyla jednoduchá. Práce komplikovala rozloha nádrže a její obsah, ve kterém byla kromě tehdy nezpracovatelných a zapáchajících těžkých kalů také řada pevných látek.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná staví rodinné domy
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let

Nakonec jsme museli zvolit staré východoněmecké jeřáby. Jako jediné dosáhly až do středu velké nádrže, kaly se musely postupně promíchat, mechanicky odtěžit a nakládat přes speciální násypku, kterou jsme vyvinuli s projektanty Sokolovské uhelné a která umožnila oddělit od kalů pevné části,“ uvedl Mudra.

Až v průběhu prací se zjistilo, že skládka o rozloze přes 9000 metrů čtverečních ve skutečnosti skrývá téměř 33.000 metrů krychlových materiálu. Tedy o několik tisíc více, než kolik se stát zavázal zlikvidovat, uvedl Mudra. O nadbytečný materiál a jeho zpracování se postarala společnost Sokolovská uhelná. „Uleví se nám od nepříjemného zápachu, který Chodov i okolí obtěžoval pravidelně skoro každé léto. Takže jsem rád, že se tuto kapitolu povedlo definitivně uzavřít,“ řekl starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní)

Všechny kaly se tak během uplynulých měsíců zpracovaly v tlakové plynárně Vřesová. Ta, jako jediná v České republice, dokázala ve zcela uzavřeném cyklu přeměnit kaly na syntézní plyn a chemické produkty. Syntézní plyn byl využit pro výrobu elektrické energie,“ uvedl hlavní inženýr zpracovatelského úseku Sokolovské uhelné ve Vřesové Stanislav Kapr.

Celkem bylo ve Vřesové zpracováno 29.317 tun kalů, včetně těch zlikvidovaných na náklady Sokolovské uhelné. Dalších 2632 tun nejrůznějších hmot znečištěných dehty, které se v nádrži nahromadily a nebylo je možné zpracovat, bylo předáno ke zpracování specializovaným odpadovým firmám, uvedla Sokolovská uhelná. Od března příštího roku pak místo bude monitorováno a budou odebírány vzorky na rozbor.