Sokolovská uhelná funguje čtvrt století

SUAS byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku (FNM), vznikla spojením Palivového kombinátu Vřesová, Hnědouhelných dolů Březová a Rekultivací Sokolov. Foto: suas.cz

Sokolovská uhelná (SUAS) oznámila, že začne s postupným útlumem. O práci by měly v následujících letech přijít stovky lidí. Firma je přitom největším zaměstnavatelem na Karlovarsku.

SUAS byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku (FNM), vznikla spojením Palivového kombinátu Vřesová, Hnědouhelných dolů Březová a Rekultivací Sokolov. V roce 2004 byla pak společnost privatizována a vznikla následnická organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.

Čtěte také:
Krušné horory míří k sousedům
Motorkáři ze šachty přijeli pobavit hendikepované

SUAS je nejmenší hnědouhelnou těžební společností v Česku. Její podíl se pohybuje na úrovni kolem 15 procent. Činnost firmy zahrnuje nejen těžbu a zpracování uhlí, ale také výrobu elektrické energie nebo produkci tepla, kterým zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Společnost působí také v oboru likvidace odpadů vzniklých průmyslovou činností.

Hlavním majitelem SUAS je František Štěpánek, který je zároveň i předsedou dozorčí rady. Firma ročně vytěží kolem 6,5 milionu tun hnědého uhlí (v lomu Jiří ve Vintířově), z nichž přibližně 50 procent zpracovává vlastní kapacitou. Ročně tak vyrobí kolem 3500 GWh elektrické energie a zhruba 1800 TJ tepla. Výroba elektrické energie tvoří bezmála polovinu tržeb SUAS, prodej pevných paliv pak 32,8 procenta.

V loňském roce Sokolovské uhelné klesnul zisk na 252 milionů korun po zdanění, což je nejnižší výsledek v historii firmy. V roce 2017 společnost vykázala zisk 526 milionů korun. Tržby firmy loni přitom stouply z 6,16 miliardy korun v roce 2017 na 6,57 miliardy korun.

Předpokládá se, že ekonomiku SUAS do budoucnosti výrazně ovlivní odvody státu za emisní povolenky, které jen v letech 2019 až 2020 budou stát 2,5 miliardy korun.

Koncem roku 2016 se SUAS dohodla s ČEZ na řešení vzájemných dlouhodobých obchodních sporů. Společnosti souhlasily s tím, že uzavřou novou kupní smlouvu na dodávku sokolovského hnědého uhlí a ČEZ zároveň prodá SUAS svoji elektrárnu v Tisové u Sokolova. SUAS provozuje také paroplynovou elektrárnu ve Vřesové.

Společnost nyní zaměstnává zhruba 3000 lidí; je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji. Součástí skupiny jsou více než dvě desítky dceřiných společností (nejziskovější z nich jsou SUAS – stavební s. r. o. nebo SUAS – Teplárenská s. r. o.), které vytváří dalších téměř 700 pracovních míst. Firma dnes oznámila, že v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců.

SUAS v současnosti dokončuje výstavbu dvou středních a jedné menší průmyslové zóny u Sokolova a počítá i se stavbou velké strategické průmyslové zóny.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR