Doba čtení:1 m, 57 s
Lom Jiří u Sokolova. Foto: SUAS
Lom Jiří u Sokolova. Foto: SUAS

Sokolovská uhelná (SUAS) majetkově vstoupila do Důlní strojírenské společnosti (DSS). Strojírenské firmě akvizice otevřela přístup ke kapitálu a posílení pozice na trhu. Těžařům naopak rozvoj DSS umožní zajistit potřebná pracovní místa v souvislosti s postupným útlumem těžby hnědého uhlí.

Sokolovská uhelná získala po vstupu do DSS podíl ve výši 50 procent, zbývajících 50 patří společnosti STROTEC. „Podle strategie obou vlastníků by se DSS nyní měla primárně orientovat na získávání zakázek mimo skupinu SUAS. Dalším cílem je zefektivnění a zrychlení rozvoje DSS, včetně vzniku nových výrobních kapacit a vyšší zisk pro DSS u zakázek mimo skupinu SUAS,“ řekl Zbyšek Klapka, člen představenstva Sokolovské uhelné.„Dlouhodobým cílem obou majitelů DSS, je vybudování silné strojírenské firmy, která obratově a ziskově poroste a stane se firmou většího než pouze regionálního významu,“ dodal.

Čtěte také:
V Sokolovské uhelné porostou mzdy
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát

Dalším cílem SUAS je vstup do nových oblastí podnikání. „Pozitivních efektů je zde celá řada. Od dlouhodobého diverzifikování výnosů, přes získání knowhow znalostí strojírenského provozu z důvodu možnosti jejich uplatnění v rozsáhlých údržbářských kapacitách SUAS, možnost spolupráce s DSS při optimalizaci využití kvalifikovaných lidských zdrojů nebo tvorbě nových pracovních míst,“ uvedl Klapka.

Podle jednatele DSS Filipa Duška se vstup Sokolovské uhelné do firmy projevuje už nyní. „V první řadě se zvýšila naše schopnost realizovat zakázky, včetně velkých investičních celků. Máme nyní dostatečné kapitálové zázemí na to, abychom mohli realizovat velké strojní celky, kde jsme dříve mohli působit maximálně v roli subdodavatelů. To nás posouvá do jiné ligy a otevírá nám to nové možnosti,“ řekl Dušek.

DSS tak po realizaci dopravy uhlí pro italskou elektrárnu Brindisi, nebo pro německou těžební společnost MIBRAG, v současné době například buduje kompletní dopravní cesty včetně rekonstrukce poháněcích stanic v těžební části SUAS. Podle Duška se ale firma chce, vedle velkých ocelových konstrukcí, zaměřit především na přesnou strojírenskou výrobu.

DSS dosáhla v roce 2014, před vstupem SUAS, obratu 70 milionů korun a v současné době zaměstnává padesátku pracovníků. Ještě letos by firma chtěla vytvořit nejméně dvacet nových pracovních míst, a to především pro kvalifikované dělnické profese jako je obráběč kovů, svářeč, zámečník nebo lakýrník. Uplatnění zde ale najdou také pracovníci v technických profesích.

Mohlo by vás zajímat:
Horníci z Paskova hrozí stávkou
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa