Sokolovská uhelná se opře do developmentu

Sokolovská uhelná disponuje na Sokolovsku například areálem Přátelství – Silvestr u Citic, která má přes 31 hektarů, ale hlavně 130hektarovou plochou u Starého Sedla, která je strategickou zónou pro Karlovarský kraj. Foto: suas.cz

Sokolovská uhelná (SUAS), která vlastní řadu brownfieldů a nevyužitých ploch, a developerská skupina Accolade budou spolupracovat na přípravě průmyslových zón na Sokolovsku. První nájemci by plochy pro logistiku, e-commerce a lehkou výrobu mohly začít obsazovat v roce 2022.

Accolade v Karlovarském kraji působí na Chebsku i Karlovarsku. Nyní obě firmy podepsaly memorandum o spolupráci. Partnerství významného regionální zaměstnavatele a investiční skupiny, která působí na čtyřech trzích EU, má za cíl kvalitně připravit Sokolovsko na modernizaci a budoucí rozvoj průmyslu.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná hlásí ztrátu 331 milionů
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let

Máme spoustu brownfieldů z bývalého podnikání a samozřejmě také zónu, které je připravená mezi Sokolovem a Starým Sedlem, a chceme konečně tyto plochy oživit. Donedávna to nemělo moc velký smysl, byla tady nízká nezaměstnanost a naše podnikání ještě fungovalo. Ale do budoucna nabývá tato cesta na významu a oživením tady chceme vytvořit nové pracovní příležitosti,” řekl předseda dozorčí rady SUAS a jeden z vlastníků Jaroslav Rokos.

Sokolovská uhelná tím reaguje na chystané změny v uhelné energetice, které zřejmě urychlí útlum těžby a zpracování hnědého uhlí, ale také na propad ekonomiky v souvislosti s pandemií koronaviru. Podle Rokose chce firma zajistit práci pro současnou generaci i pro tu další.

Obě firmy už představily zvažované záměry zástupcům města Sokolov a Karlovarského kraje. Definitivní podoba partnerství a dalších kroků bude v létě stvrzena smlouvou. Ještě v tomto roce by měla začít projekční příprava včetně územních rozhodnutí a v roce 2021 by mohly začít fyzické práce na zasíťování pozemků. Začátek první fáze výstavby hal pro nájemce při standardním schvalovacím procesu začne do dvou let.

V Karlovarském kraji investujeme už šestým rokem a musím říci, že se za tu dobu kraj neskutečně posunul a v našich očích dnes patří mezi jedny z nejatraktivnějších lokalit pro rozvoj moderního průmyslu v celé střední Evropě. Poslední měsíce ukázaly, že kvalitní infrastruktura pro podnikání může za jakékoli situace zaručit chod ekonomiky a je logické, že potřeba prostor pro odvětví, jako jsou lehká výroba, e-commerce a logistika, bude nadále růst. Zvlášť v době pandemie a karantén je zásobování nás všech enormně důležité. Je čas znovu se začít prát s rostoucí nezaměstnaností, což na Sokolovsku spojíme s přeměnou území, která byla úplně nebo částečně zasažena těžbou,” dodal výkonný ředitel skupiny Accolade Milan Kratina.

Sokolovská uhelná disponuje na Sokolovsku například areálem Přátelství – Silvestr u Citic, která má přes 31 hektarů, ale hlavně 130hektarovou plochou u Starého Sedla, která je strategickou zónou pro Karlovarský kraj. Accolade má zkušenosti s budováním a vyhledáváním investorů do průmyslových zón. V České republice, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 milionu čtverečných metrů v hodnotě téměř 1,134 miliardy eur (přes 30 miliard korun). Neinvestuje jen do výstavby, ale také do revitalizace brownfieldů.