Doba čtení:2 m, 3 s
Kamenolom Horní Rozmyšlbyl otevřen v roce 1994. Původně těžil kámen pro potřeby výstavby tratí kolejové dopravy v lomech Sokolovské uhelné, dnes vyrábí především drcené kamenivo. Foto: SUAS

Prestižní ocenění Zlatý Permon, udělované za bezpečnost v hornictví za rok 2017, získal Kamenolom Horní Rozmyšl společnosti Sokolovská uhelná. Firma získala prestižní ocenění již počtvrté v konkurenci všech těžebních firem v České republice.

V České republice je na dvě stovky kamenolomů a přímo o samotný titul se za loňský rok ucházely hned dvě desítky z nich.

Pro nás je to samozřejmě obrovský úspěch. A ještě větší tím, že jako kamenolom jsme cenu získali už podruhé,” potvrzuje Petr Sacher, vedoucí sekce Báňská příprava, pod kterou Kamenolom Horní Rozmyšl spadá. Stejnou cenu si totiž odnesl také v roce 2012. Kritéria pro její udělení jsou přitom hodně tvrdá. „Třeba smrtelný úraz v provozu firmu automaticky vyřazuje z možnosti zúčastnit se hodnocení. A stejně tak její šance téměř mizivá pokud by v něm došlo k nějakému těžkému úrazu.”

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Sokolovská uhelná uklidnila starosty

Náročnost podmínek potvrzuje i závodní kamenolomu Aleš Hanzlíček. Podle něho se při posuzování hledí na velké množství parametrů. „Nejsou to jen samotné pracovní úrazy a bezpečnost práce jako taková, ale počítá se třeba i množství vytěžené suroviny a řada dalších věcí.

Kamenolom Horní Rozmyšl, ležící jen v těsné blízkosti obce Vřesová, byl otevřen v roce 1994 a původně těžil kámen pro potřeby výstavby tratí kolejové dopravy v lomech Sokolovské uhelné. Dnes vyrábí především drcené kamenivo, které se používá jako podsypový materiál například pro stavbu komunikací v těžebních provozech a v malém množství i pro externí zákazníky. Pokud kamenolom dokáže v budoucnosti svůj vysoký standard v oblasti bezpečnosti práce obhájit, mohl by ocenění, které je firmám pouze propůjčováno, získat na trvalo.

Dva Zlaté Permony kamenolomu přitom nejsou jedinými, které v uplynulých letech Sokolovská uhelná získala. V roce 2002 cenu obdržela také těžební divize Jiří, a o dva roky později také divize Družba. V roce 2011 si pak první cenu na své konto připsal i Kamenolom Horní Rozmyšl. Těžební provozy přitom jsou z hlediska bezpečnosti práce poměrně složité. A to jak s ohledem na podstatu své činnosti tak kvůli velkému množství pracovníků a s tím souvisejícími riziky. O to cennější již čtvrtý Permon pro Sokolovskou uhelnou je.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj