Sokolovská uhelná změnila představenstvo

Sokolovská uhelná je nejmenší hnědouhelnou těžební společností u nás. Ilustrační foto: SUAS

Sokolovská uhelná (SUAS) odvolala z představenstva společnosti Zdeňka Kupra a jmenovala místo něj Pavla Franciska, který zároveň přebírá odpovědnost za Těžební úsek. Na návrh představenstva o tom rozhodla dozorčí rada, v níž jsou zástupci vlastníků firmy a zaměstnanců.

Pavel Francisko je absolventem strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Do společnosti nastoupil v roce 1998 a následně působil ve vedoucích pozicích v údržbě těžební části Sokolovské uhelné.

Představenstvo dále zvolilo do funkce místopředsedy představenstva Davida Najvara, který je pověřený řízením Zpracovatelského úseku.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná staví rodinné domy
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let

Jde v krátké době už o druhou změnu v řídících orgánech společnosti. Na začátku června nahradil v čele dozorčí rady Františka Štěpánka, který tragicky zemřel, Jaroslav Rokos, druhý spolumajitel firmy. Novým členem tříčlenné dozorčí rady se stal Pavel Tomek, který v radě zastoupí rodinu zesnulého Štěpánka.

SUAS, která těží a zpracovává hnědé uhlí a zároveň provozuje elektrárny ve Vřesové a v Tisové na Sokolovsku, je na počátku výrazných změn. Na polovinu letošního roku ohlásila ukončení provozu plynárenského provozu na Vřesové. Důvodem jsou rostoucí platby za emisní povolenky. Důsledkem by bylo propuštění až tisícovky zaměstnanců. Firma ale zároveň nabídla státu, že pokud jí zbaví plateb za povolenky za plynárenskou část, provoz a tím i zaměstnanost na tři roky ještě udrží.

Situaci firmy, který je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji přijel před týdnem řešit i premiér vlády Andrej Babiš (ANO). Podle dohody by obě se obě strany, firma a vláda, měly pokusit najít řešení do konce června.