Doba čtení:1 m, 15 s
Ilustrační foto: Kompania Weglowa
Ilustrační foto: Kompania Weglowa

Hornické odbory polské uhelné společnosti Kompania Węglowa (KW) prý stojí před těžkým rozhodnutím. Vláda jim totiž údajně dala na výběr, že buď přistoupí na plošné snížení platů, nebo budou muset být uzavřeny nejztrátovější doly.

Polská vláda je připravena udělat maximum, aby tamní hornictví neskončilo samolikvidací. Proto v rámci restrukturalizace přesune jedenáct dolů společnosti KW do nového subjektu pod názvem Polska Grupa Górnicza (PGG). Do jejího vzniku se mají zapojit velké státní energetické firmy, které mají na tento účel vyčlenit téměř 12 miliard zlotých.

Čtěte také:
Polská vláda pokračuje v záchraně hornictví
Polsko postaví uhelné elektrárny za stovky miliard

Ekonomické kalkulace však ukázaly, že vznik nové společnosti budou muset doprovodit úsporná opatření. Horníci se dozvěděli, že skupina PGG by mohla vzniknout bez snižování hornických mezd, ovšem nikoliv v takové podobě, jak se předpokládalo. Místo jedenácti dolů by se do ní začlenilo jen sedm nejziskovějších, uvedl polský deník Gazeta Wyborcza, podle nějž budou rozhovory hornických odborů s vládou pokračovat.

Vedení KW na článek reagovalo prohlášením, ve kterém tvrdí, že po konzultaci s ministerstvem energetiky společnost nabídla převést do skupiny PGG všech 11 dolů. „V současné době nejednáme o žádné variantě, která by počítala s uzavřením čtyř dolů. PGG vznikne převedením 11 dolů a čtyř závodů, které jsou aktuálně součástí KW,“ stojí v prohlášení.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa