Soud se vrátí ke sporu ÚOHS a Severní energetické

Ilustrační foto: Imagio.cz

Krajský soud v Brně se musí znovu zabývat sporem mezi Severní energetickou a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Spor se týká šest let starého případu, kdy skupina J&T ovládla společnost International Power Opatovice (IPO). Podle ČTK to vyplývá z rozsudku Nejvyššího správního soudu.

„Neznáme podrobnosti z rozsudku, ale ruší předcházející rozsudek krajského soudu o tom, že proti rozhodnutí ÚOHS o spojení soutěžitelů mohou podat rozklad i osoby, které se neúčastnily správního řízení. Pokud tedy správní soud přisvědčil kasačním námitkám úřadu, jde pro nás o velice významné rozhodnutí,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

J&T tehdy pomocí firmy Libute Investment ovládla společnost IPO, tedy elektrárnu Opatovice. ÚOHS spojení povolil a zamítl rozklad společnost Severní energetická, která tehdy ještě byla součástí skupiny Czech Coal. Ta tvrdila, že záležitost má kvůli jejímu rozsahu posuzovat Evropská komise. Krajský soud původně uznal žalobu Severní energetické a věc antimonopolnímu úřadu vrátil. ÚOHS však uspěl s kasační stížností.

Severní energetická, dříve Litvínovská uhelná, patřila až do roku 2013 do těžařské a energetické skupiny Czech Coal. Skupina v roce 2009 při projednávání fúze antimonopolním úřadem tvrdila, že spojení ohrožuje existenci konkurence na domácím i evropském trhu hnědého uhlí a elektrické energie, stejně jako zájmy spotřebitelů. Společný postup J&T a ČEZ mohl podle Czech Coal dále prohloubit nerovnováhu na trhu s výrobou elektrické energie a na trhu hnědého uhlí.

J&T téměř záhy po ovládnutí International Power Opatovice prodala skupině ČEZ podíl v Pražské teplárenské za 13 miliard korun. Ještě v roce 2009 evropský antimonopolní úřad provedl v ČEZ a J&T razii kvůli podezření ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Zásahu přitom předcházela stížnost, kterou na parcelování trhu za strany obou společností v rámci koupě IPO podal právě neúspěšný zájemce a rival Czech Coal.

Energetický průmyslový holding a jeho dceřiná firma (nástupci J&T Investment Advisors) posléze dostali v roce 2012 pokutu 60 milionů korun za bránění vyšetřování. Spory mezi dvěma energetickými giganty pokračovaly i v roce 2012, kdy Czech Coal odmítal dále dodávat hnědé uhlí pro Elektrárnu Opatovice.