Doba čtení:1 m, 36 s
Důl Paskov. Foto: OKD

Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením na konci roku 2017. Druhou variantou je převod dolu na stát.

Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády. Ministři, kteří mají novou dohodu o Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku uzavřít, oba návrhy odmítli, napsaly Finanční noviny.

Současná dohoda mezi státem a společnostmi zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. NWR a OKD chtějí podle dokumentu dohodu na komplexním řešení situace celé společnosti OKD, nikoliv pouze Dolu Paskov. Zástupce NWR nechtěl prozatím záležitost komentovat.

Vláda na začátku října pověřila ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) a ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), aby za stát vyjednali dohodu novou. První jednání se uskutečnilo 20. října. NWR zřejmě přinesla zmíněné dvě možnosti řešení, které ministři následně odmítli.

Čtěte také:
Ministerské trio má spasit Paskov
Kvůli Paskovu hrozí hromadné propouštění

OKD se loni zavázala, že udrží ztrátový Paskov s minimálně 1800 zaměstnanci v chodu do konce roku 2017. Stát oplátkou přislíbil 600 milionů korun na pomoc při následném útlumu. Jedna z podmínek dohody je ustanovení, že pokud by ceny koksovatelného uhlí poklesl v období do konce roku 2017 po tři na sobě následující čtvrtletí pod 110 dolarů za tunu, pozbývá dohoda platnosti. V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře.

NWR od ledna do září sice snížila ztrátu na zhruba 438 milionů korun. Firmu však stále tíží nedostatek hotovosti. Ratingová agentura Standard & Poor’s kvůli klesajícím cenám uhlí a zhoršování likvidity v listopadu snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem, těžební firma by mohla do roka zbankrotovat.

Mohlo by vás zajímat:
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační
Bude Polsko šancí pro české horníky?