SP ČR: Další nejistota kvůli nezodpovědné vládě

Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Rozhodnutí vlády o těžebních limitech je podle Svazu průmyslu a dopravy nezodpovědné. Ministři totiž neučinili pevné rozhodnutí o lomu ČSA, kde těží Severní energetická. Znamená to pokračování velké nejistoty nejen pro odběratele uhlí, ale i obyvatele Horního Jiřetína a Černic.

Lom ČSA je přitom strategicky významné ložisko, které by v budoucnu mohlo být v případě potřeby využito, i když s tím některé stávající prognózy nepočítají. Jak ukázaly krizové události posledních dvou let, bezpečnostní situace v Evropě se může měnit mnohem rychleji, než dovede kdokoli odhadnout,“ uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.

Čtěta také: Horník z ČSA: Vláda o nás nemá zájem

Korekcí limitů na lomu Bílina, který provozují Severočeské doly ze Skupiny ČEZ, podle něj sice vláda splnila minimální podmínky pro zajištění dostupného a bezpečného zdroje energie pro podniky a domácnosti pro nejbližších několik let, ale již plně nezohlednila dlouhodobý zájem státu a jeho zodpovědnost za hospodářský a sociální rozvoj země. Rozhodnutí vlády nemusí zajistit energetickou bezpečnost České republiky a je postaveno na předpokladech, které se naplnit nemusí.

Lom ČSA je strategicky významné ložisko

„Otázka budoucnosti lomu ČSA zůstala v podstatě nevyřešená a není jasné, jak a kdy bude rozhodnuta. Ani zachování přístupu k ložisku ČSA není ve schváleném usnesení navzdory urgencím Svazu průmyslu a dopravy ČR nijak zajištěno, což vyvolává pochyby o jeho možném budoucím využití,“ upozornil Mostýn. Pokud nebude spalované uhlí podle prognóz státní energetické koncepce nahrazováno jadernými zdroji a energetická spotřeba nebude klesat, vládou schválená doprovodná opatření nedávají záruku pro dostatečně rychlou a pružnou realizaci záložního řešení.

Mohlo by vás zajímat:
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko