Doba čtení:3 m, 11 s
Socialistická vláda premiéra Pedra Sáncheze plánuje nejvíc šetřit na vytápění veřejných prostor, kde stejně jako v obchodech, kinech, na nádražích či ve společných prostorách hotelů bude povoleno vytápět maximálně na 19 stupňů. V létě klimatizaci nebude možné nastavit na méně než 27 stupňů. Foto: pixabay.com

Španělská vláda schválila nařízení, jímž chce snížit spotřebu energie v zemi. Pravidla zahrnují limity pro nastavení klimatizace či vytápění ve veřejných budovách nebo vypínání osvětlení výloh a veřejných budov po desáté večer. Opatření, které má řadu výjimek, je platné do konce října příštího roku a netýká se domácností. Španělské autonomní oblasti s novými pravidly převážně souhlasí, ostře proti je vedení madridské oblasti.

Za nedodržování opatření ke snížení spotřeby energie daných vládním dekretem, který do měsíce musí spolupotvrdit parlament, bude podle španělských médií možné podle jiného zákona vyměřit vysoké pokuty. Za menší porušení až 60 000 eur (1,5 milionu Kč) a za velmi vážná od šesti do 100 milionů eur (až 2,5 miliardy Kč).

Nemůžeme si dovolit promrhat ani jednu kilowatthodinu,“ uvedla ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová. Socialistická vláda premiéra Pedra Sáncheze plánuje nejvíc šetřit na vytápění veřejných prostor, kde stejně jako v obchodech, kinech, na nádražích či ve společných prostorách hotelů bude povoleno vytápět maximálně na 19 stupňů. V létě klimatizaci nebude možné nastavit na méně než 27 stupňů. Kvůli tomu budou také muset být ve veřejných prostorách umístěny teploměry a informační tabule, z nichž bude možné zjistit plnění pravidel. Provozovatelé obchodů také budou muset zaručit, že dveře u klimatizovaných či vytápěných prostorů budou zavřené; na toto opatření mají čas se připravit do 30. září.

Ministr je pro povolení frakování v Německu

Podle televize RTVE se omezení teplot pro vytápění a klimatizaci netýká například nemocnic a škol, ale ani kadeřnictví, prádelen, pokojů v hotelech nebo například veřejných dopravních prostředků. Platí ale pro nádraží. Teplotní limity neplatí ani pro některé specifické provozovny, jako jsou třeba kuchyně restaurací, řekla dnes ministryně průmyslu, obchodu a turistiky María Reyes Marotová. Výjimky platí také například pro části supermarketů, kde je nutné udržovat určitou teploty, třeba u chladicích boxů.

Kritiku vyvolalo opatření týkající se vypnout po desáté večer osvětlení výkladních skříní a veřejných budov, které nejsou přes noc v provozu. Předsedkyně regionální vlády madridské autonomní oblasti Isabel Díazová Ayusová, která je z opoziční Lidové strany (PP), už poznamenala, že nařízení nehodlá dodržovat. Podle ní vypnutí osvětlení odradí turisty a zvýší kriminalitu. Podle vlády se ale regulace netýká pouličního osvětlení ani například vánoční výzdoby.

Vedení Andalusie, kde vládnou rovněž lidovci, kritizovalo madridskou vládu za to, že opatření předem neprojednala s vedeními autonomních oblastí. Uvedlo ale, že nařízení zanalyzuje a že „normy jsou normy“. Nová opatření výslovně podpořilo například vedení Galicie, Valencie či Katalánska, jehož separatistická vláda zdůraznila, že „mnohá opatření už ve svém regionu zavedla“.

Čína asi zruší zákaz dovozu australského uhlí

Předseda katalánské vlády Pere Aragonés řekl, že v této věci „nemíní jít do boje s ústřední vládou“, ale kritizoval premiéra Sáncheze, že problém v předchozích dnech zlehčoval výzvou k odložení kravat podle jeho vzoru. Podle premiéra se tak muži budou cítit pohodlněji a ušetří se energie na klimatizaci. Dnes ale při návštěvě krále Sánchez kravatu měl, na tiskovou konferenci ji odložil.

Španělská vláda v nových pravidlech také doporučila podnikům, aby rozšířily práci z domova. Státní zaměstnanci mají mít, pokud je to možné, tři dny práce z domova a dva na pracovišti. V této souvislosti také vláda podpoří větší užívání veřejné dopravy slevami na vlakové spoje krátké a střední vzdálenosti, některé budou za určitých podmínek podle RTVE od září do konce roku zdarma.

Španělská vláda schválila plán v souvislosti se snahou Evropské unie snížit spotřebu plynu v příští topné sezoně o 15 procent. Řada států si vymohla výjimky, například Španělsko chce spotřebu snížit jen o sedm procent.