Doba čtení:1 m, 12 s
Historie města Měděnec je už téměř 1000 let spjata s dolováním převážně železné a stříbronosné měděné rudy v okolí i přímo na samotném Mědníku. Foto: wikipedia.org

Spolek severočeských havířů už není pouze regionálním sdružením, jehož aktivity se omezují na Mostecko a nejbližší okolí. Nově zajišťuje také provoz štoly Panny Marie pomocné v Měděnci.

Na jaře jsme zjistili, že se dlouho nevyužívaná a neprovozovaná štola nabízí zájemcům, proto jsme se o ni přihlásili a na konci června ji převzali. Spolek se tak stal jejím novým provozovatelem,“ uvedl předseda spolku Zbyněk Jakš.

Čtěte také:
Ostravská lanovka bude místo uhlí vozit turisty
Michal vás seznámí s Ograbulemi

Jedná se o unikátní a velmi zajímavou hornickou památku, jejíž portál je památkově chráněn. Spolek severočeských havířů plánuje v následujících měsících štolu zprovoznit pro návštěvníky. „Prvními kroky, které musíme udělat, je zabezpečení a vyčištění štoly, abychom ji mohli v budoucnu provozovat jako klasickou prohlídkovou štolu pro veřejnost,“ doplnil Jakš s tím, že práce v určitém rozsahu již začaly, než ale přivítají první návštěvníky, potrvá to nejméně rok. Okolí Vrchu Mědník, kde se štola nachází, je důlními díly přímo „prošpikováno“. Od 14. století se zde těžila měděná ruda. V bezprostředním okolí se nacházejí i další známé štoly, napříkladJiří, Skalní jáma, Koňská jáma nebo Štola Země zaslíbená.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj