Doba čtení:1 m, 12 s
Krávy se prakticky celý rok pasou na rekultivovaných plochách, pouze na zimu je pro ně přímo na pastvině připraven přístřešek. Foto: Vršanská uhelná

Stádo krav, které našlo domov na vnitřní výsypce lomu Vršany, se utěšeně rozrůstá. Po rekultivovaných plochách pobíhá s nástupem jara jedenáct telat a do konce dubna by jich mohlo být až kolem dvaceti.

Společnost Rekultivace ze skupiny SevenEnergy Pavla Tykače připojila loni ke stádu čtyřiceti krav býka a podle posledních veterinárních vyšetření byly všechny až na dvě výjimky březí. Letos by měl býk, pojmenovaný Bohoušek, dostat posilu, takže by se stádo do budoucnamohlo rozrůst až na 100 kusů. „Nákup dalších krav již neplánujeme.V současné době máme odděleně ustájených pět jaloviček, což je základ pro budoucí rozvoj stáda,“ uvedl Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

Společnost Rekultivace, která se o čtyřicetihlavé stádo stará, pořídila první dvacítku krav plemena Masný simentál na sklonku roku 2016. Vybrané plemeno je charakteristické svou přizpůsobivostí a nenáročností. Krávy se prakticky celý rok pasou na rekultivovaných plochách, pouze na zimu je pro ně přímo na pastvině připraven přístřešek, kde najdou útočiště při nepříznivém počasí. Spásají  zhruba padesátihektarovouzatravněnou plochu vnitřní výsypky lomu Vršany, která je zabezpečena ohradníky, aby se skot nedostal do bezprostřední blízkosti těžebních strojů.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo