STAN chce zpřísnit podmínky obchodu s energiemi

Předlohu nejprve posoudí vláda. Novela navazuje na jiný návrh poslanců STAN, který by dal obcím pravomoc zakázat podomní prodej plynu a elektřiny. Foto: wikipedia.org Ervin Pospíšil

Poslanci opozičního hnutí STAN chtějí zpřísnit podmínky práce zprostředkovatelů obchodu s energiemi. Podmínkou jejich činnosti by byla podle navrhované novely energetického zákona licence vydaná Energetickým regulačním úřadem. Předloha přináší i další úpravy, které by měly podle předkladatelů posílit ochranu zákazníka před takzvanými energetickými šmejdy.

Zprostředkovatelé obchodu s elektřinou nebo plynem by museli mít nejméně středoškolské vzdělání s maturitou, museli by být bezúhonní a nesměli by dlužit státu na daních nebo odvodech. Za udělení licence by platili 10.000 korun. Zákazníkům by zprostředkovatelé byli povinni poskytovat pravdivé a úplné informace o podmínkách dodávek energie. Lidem, kteří by zprostředkovávali smlouvy na dodávky energií bez licence, by hrozila až stotisícová pokuta.

Čtěte také:
Chomutovu se nelíbí zdražení tepla
Sokolovská uhelná zdraží teplo

Dodavatelům energií by novela zakázala účtovat sankce při zákonném odstoupení od smlouvy nebo při její výpovědi. Po uzavření nebo změně smlouvy by zákazníkům museli poskytnout její písemné vyhotovení a poučení o jejich právech s možnostmi odstoupení. Smlouvy na dobu určitou by mohly být nejdéle na tři roky, po této době by se na ně hledělo jako na smlouvy na dobu neurčitou.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Novela navazuje na jiný návrh poslanců STAN, který by dal obcím pravomoc zakázat podomní prodej plynu a elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje