Chomutovu se nelíbí zdražení tepla

Primátor Chomutova Marek Hrabáč chce, aby Energetický regulační úřad prověřil oprávněnost stanovené ceny. Foto: chomutov.anobudelip.cz

Vedení Chomutova se obrátilo na Energetický regulační úřad (ERÚ) kvůli zvýšení ceny tepla a teplé vody dodavatelskou společností Actherm. V minulých týdnech firma ohlásila zdražení tepla nejen pro rok 2019, ale zpětně také doúčtovala odběratelům náklady za rok 2018.

Cena za rok 2018 se zpětně zvýšila o 64,95 koruny za gigajoule, v roce 2019 má teplo stát 553 korun za gigajoule, informovala dnes mluvčí chomutovského magistrátu Denisa Špeilová.

Čtěte také:
Z odpadu kávového průmyslu lze vyrobit elektřinu
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Obrátili jsme se na Energetický regulační úřad, aby prověřil oprávněnost takto stanovené ceny,“ uvedl primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). Nespokojený je nejen se skokovým navýšením ceny, ale také se způsobem, jakým společnost Actherm o svých krocích informovala. „Třeba o zpětném doúčtování nákladů za minulý rok jsme byli informováni takřka až v okamžiku, kdy dodavatel zaslal lidem faktury,“ doplnil Hrabáč.

Odběratelem tepla jsou mimo jiné také všechny chomutovské školy, školky a další organizace. U škol půjde o růst nákladů v řádech milionů korun, uvedl náměstek primátora Milan Märc.

Společnost ACTHERM dodává teplo chomutovským odběratelům od roku 2005. Tehdy město uzavřelo dlouholetou smlouvu o pronájmu společnosti Teplo Chomutov, která provozovala a udržovala sekundární rozvody tepla ve městě, včetně výměníkových stanic. Městská rada v minulém týdnu rozhodla, že zadá právní analýzu případného vypovězení této nájemní smlouvy, která je uzavřena až do roku 2029.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme