Doba čtení:1 m, 52 s
Foto: OKD

Nejen přímo v dolech, ale i v řadách báňských záchranářů je pociťován aktuálně nedostatek lidí. Vedení společnosti OKD proto podporuje nábor do této profese.

Přijímací řízení do kurzu nováčků proběhne na HBZS v Ostravě v pondělí 30. září od 7 hodin ráno. „Může se ho zúčastnit zaměstnanec OKD s dvouletou praxí v dole, jehož doporučí nadřízený. Zájemce musí mít za sebou speciální zdravotní prohlídku v Karvinské hornické nemocnici, jejíž součástí je i spiroergonomické vyšetření k prokázání dostatečné fyzické připravenosti. V rámci přijímacího řízení proběhne i psychologické vyšetření a ověření znalostí s používáním interferometrů a detektorů,“ uvedl pro Měsíčník Horník Jaroslav Španihel, jenž má na HBZS na starosti i školící a výcvikovou činnost.

Čtěte také:
Báňští záchranáři převzali záslužné kříže
Báňští záchranáři otevřeli dveře veřejnosti

V rámci havarijní a asanační činnosti ZBZS je nynější počet o věková skladba záchranářského sboru doslova hraniční. „Proto na jednotlivých lokalitách OKD probíhá náborová akce s cílem zařadit do sboru co nejvíce nových mladých zaměstnanců. Vždyť být báňským záchranářem bylo a je profesní maximum každého důlního zaměstnance OKD,“ upozornil.

Samotný kurz proběhne na HBZS v Ostravě od 7. do 18. října. Vyvrcholením přípravy bude hašení čtyř druhů požárů (metanu, obložení chodby, kapaliny, pásu) ve cvičné štole VVUÚ. „Tam nováčci poznají v praxi adrenalin při snížené viditelnosti a také důležitost dodržování základních ustanovení Služebního řádu HBZS,“ řekl Španihel.

HBZS podle něj od roku 2000 vyškolila – a do rukou jejího ředitele pak nechala složit slib – celkem 1308 nových báňských záchranářů. 1103 pro jednotlivé doly revíru a 205 pro jejich ZBZS. „Pro člověka neznalého problematiky našeho oboru je to možná číslo dostačující pro obměnu, ale tato profese potřebuje nové, mladé perspektivní lidí, kteří se záchranařině mohou naučit od těch dříve narozených,“ podotýká Španihel. HBZS u záchranářů dále rozvíjí jejich kvalifikace směrem ke specializaci prací ve výškách i nad volnou hloubkou, pod vodní hladinou (i bez možnosti vynoření) či k získání dostupného zdravotnického vzdělání. „Ale aby si zájemce o kurz nemyslel, že jej čekají samé povinnosti. Je tady dobrý kolektiv, ať už na jednotlivých ZBZS či v tom nejlepším profesionálním sboru u HBZS Ostrava,“ dodal Španihel.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Zachrání Hollywood uhelnou burzu?