Doba čtení:1 m, 18 s
Ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stajurou rozporuje podporu OZE ve výši 36 miliard za příští rok. Zároveň odmítá, aby ji v plné výši nadále hradil stát. Foto: ODS

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) navrhl vládě, aby desítky miliard na podporu obnovitelných zdrojů energie i příští rok pokrýval stát. Resort průmyslu navrhl vydat i v příštím roce na podporu 36 miliard korun Ministerstvo financí pod Zbyňkem Stanjurou z ODS však nesouhlasí.

Stanjurovo ministerstvo rozporuje samotnou částku. Podpora souvisí s rozpočtem na příští rok a ten má vláda schvalovat příští týden, než ho podle pravidel nejpozději na konci měsíce předloží Sněmovně. Na dotaz Práva, jaká výše podpory by byla pro resort financí přijatelná, odpověděl mluvčí Filip Běhal, že záležitost až do projednání vládou nebude komentovat.

Odborníci: Cíle pro OZE jsou ambiciózní až nereálné

Od nového roku by podporu OZE měli platit přímo zákazníci ve svých fakturách. Návrat plateb ve výši 600 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu by znamenal při průměrné spotřebě na fakturách za elektřinu za rok okolo 1800 korun navíc.

Pokud by vláda souhlasila se Síkelovým návrhem, aby podporu OZE i nadále hradil stát, je otázkou, kde by na plné pokrytí plateb za obnovitelné zdroje stát vzal peníze. Síkelův resort by tád využil výnosy z emisních povolenek. Podle ministerstva životního prostředí to ale od příštího roku nebude možné. „Výnosy z prodeje emisních povolenek nelze podle revidované evropské směrnice použít na vyplácení provozní podpory stávajících obnovitelných zdrojů, která již nevytváří žádnou novou kapacitu,“ sdělila na dotaz Práva mluvčí resortu Lucie Ješátková.