Staňková: Finanční situace OKD je kritická

Vanda Staňková, předsedkyně
představenstva těžební firmy OKD. Foto: OKD

Těžební společnost OKD se ohradila proti tvrzením, že se v jejích černouhelných dolech na Karvinsku, kde přerušila těžbu kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem, nedodržovala nařízená epidemiologická opatření. Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že sama firma zaváděla nad rámec opatření stanovených hygieniky i řadu dalších. Doly podle ní ale nemohou být zavřeny na dlouho. Finanční situaci firmy označila za kritickou.

Důl je živý organismus, nelze ho opustit nadlouho, vrátíte se někam jinam. A pokud bychom měli přerušenou výrobu na několik měsíců, bude možná nemožné se vracet,” uvedla Staňková. Pokud by navíc byla v dolech přerušená výroba po celou dobu existence koronaviru v ČR, tak už neotevřou, protože koronavirus bude v zemi zřejmě navždy, dodala.

Čtěte také:
Lživý plakát v dole způsobil poprask/strong>
Odbory brání nakažené horníky

Karvinsko patří k několika oblastem v ČR, kde kvůli ohniskům nákazy koronavirem zůstávají v platnosti mimořádná opatření. Nákaza se v regionu rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů OKD a jejich blízkými. Ohnisko vzniklo na Dole Darkov, odkud se nákaza dostala i na další pracoviště.

Podle Staňkové firma reagovala na situaci ohledně koronaviru hned počátkem března, kdy se v ČR objevil první případ nákazy. Začal zasedat krizový štáb, který stanovil preventivní opatření, včetně “odfiltrování” lidí, kteří se vraceli z postižených oblastí. V polovině března se podle předsedkyně začala měřit teplota lidem, kteří vcházeli do objektů OKD, a důlní pracovníci už při východu ze šatny museli mít neustále nasazený respirátor. Od března dostávali i dezinfekční ubrousky a gely.

Po každé směně se dezinfikovaly prostory, přičemž neustále dezinfikovány byly i kliky, madla, vypínače. “Vedle těchto pravidelných dezinfekcí několikrát denně provádíme i tzv. aerosolovou dezinfekci, již několikrát byla provedena nad rámec všech těchto dezinfekcí i dezinfekce našimi krajskými hasiči,” uvedla Staňková.

Podle ní se bez zakrytých úst a nos nesměli ve firmě pohybovat ani ostatní pracovníci.

Prvního nakaženého firma evidovala 25. dubna. V této souvislosti Staňková uvedla, že přeshraniční pracovníci mohli do práce jen s platným PCR testem na koronavirus. Bylo zakázáno přemisťování lidí mezi doly.

Po celou dobu jsme plnili všechna nařízení a opatření hygieny, krajská hygiena nás velmi pečlivě hlídá,” napsala Staňková.

Zároveň se vyjádřila k finanční situaci firmy. Podle ní je kritická a důvodem je mimo jiné pokles cen uhlí, ale i poptávky ze strany odběratelů. Další enormní finanční zátěž pro firmu podle Staňkové znamená kombinace bezpečnostních opatření s přerušením těžby v celém OKD. Uvedla, že nadcházející složité týdny pomůže firmě “významně překlenout” 600 milionů korun. Těmi navýší základní kapitál své firmy OKD státní firma Prisko. Pomoc majitele má sanovat mimo jiné ztráty způsobené zmíněným poklesem cen uhlí.