
Kalové nádrže, které na Karvinsku mnoho let vznikaly jako odpad po těžbě černého uhlí, by se mohly stát zdrojem plynu pro velkou část průmyslu v regionu. Moravskoslezský kraj chce tímto způsobem zároveň zlikvidovat významnou ekologickou zátěž.
„Na jižní Moravě stojí pokusný stroj, který, pokud se osvědčí, by mohl být instalovaný v areálu OKD. Mohlo by se reálně zkoušet, co z toho uhelného kalu opravdu leze,“ popsal pro Český rozhlas pilotní projekt náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).
Kalů s velkým obsahem zbytků uhlí je ve všech nádržích tolik, odhadem možná několik miliónů tun, že je firma OKD nestihne všechny využít a musí se něco vymyslet.
Takzvaná depolymerizační linka by z kalů dokázala vyrobit plyn podobný zemnímu plynu, ten by pokryl podle Unucky možná až třetinu spotřeby průmyslu v kraji, a jako zbytek zůstane ještě uhlíková směs, která se dá spálit. Efekt by mohl být velký.
„Předpokládáme, že linka bude schopná zpracovat 48 tun kalů denně. Při předpokládané výhřevnosti by to mohlo být okolo 20 tisíc metrů krychlových plynu denně,“ odhaduje Jindřich Šavel z firmy Technokomplex Czech, která se na plánu likvidace kalů podílí.
V současné době se hledá technické řešení, jak by linka původně určená pro likvidaci plastů fungovala v plném nasazení přímo na Karvinsku. Firma OKD pouze potvrdila, že na projektu spolupracuje.