Doba čtení:1 m, 34 s
Filip Smola starosta Železné Rudy. Foto: iUHLI

Železná Ruda je šumavské horské středisko, kde žije přes 1600 stálých obyvatel. Řada z nich stále topí uhlím. Jeho případný úplný zákaz si starosta Filip Smola zatím nedokáže představit.

Pane starosto, máte představu, kolik obyvatel vašeho města využívá k topení uhlí?

Úplně přesné číslo neznám, ale zejména ve starších rodinných domech je to značné procento domácností. Železná Ruda leží na Šumavě v nadmořské výšce nad 750 metrů a pro některé, obzvláště odlehlejší domy, je uhlí společně se dřevem stále nejdostupnějším palivem.

Čtěte také:
Prezident podpořil těžbu uhlí
Polovinu uhlí do Evropy dodává Rusko

Zejména ekologickým aktivistům je uhlí trnem v oku, volají po ukončení jeho těžby i využívání pro výrobu elektřiny a tepla. Dokážete si to představit?

V dohledné době rozhodně ne. Pro řadu lidí by to znamenalo zásadní problém. Uhlí se tady rovná teplo za dostupnou cenu. Uvědomte si, že v Železné Rudě máme opravdu dlouhé a tuhé zimy, v podstatě od října do dubna tady jdou teploty běžně pod nulu. Letos nám na náměstí leželo přes dva metry sněhu.

Jakým způsobem u vás probíhá zásobování uhlím?

Lidé si ho kupují od dodavatelů z uhelných skladů v okolí. Přivážejí jim ho domů. Víte, mít doma teplo bylo vždy na horách vlastně to nejdůležitější. Zároveň jde o peníze. Lidé u nás většinou nemají na rozhazování, hledají možnosti úspor.

Jste příznivcem přechodu na ekologičtější způsoby vytápění?

Postupně to k tomu dospěje, už dnes vidíme, že si lidé pořizují nové technologie. Je to pochopitelně správná cesta, ale musí respektovat realitu. Není možné, aby to odnesli ti nejchudší. Zároveň zejména starší lidé se technických novinek často bojí, neumějí s nimi zacházet. Tito lidé si zaslouží respekt, klid a jistotu.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje