Starý Most to byly památky i špína

V době, kdy se začalo s likvidací starého Mostu, už stála část nového města. Foto: Štýs

Starý Most, jehož likvidace skončila před třiceti let, byl plný historických památek, ale také špíny a zápachu. Vzhledem k špatným hygienickým podmínkám se obyvatelé podle pamětníků většinou těšili do nových paneláků.

Na druhou stranu zaniklo kvůli těžbě uhlí město s dokladem mnohasetleté historie, které se podle některých mohlo z pohledu architektury rovnat významným českým městským památkovým rezervacím. Expozice, která by příběh Mostu připomněla, zatím chybí.

Čtěte také:
Matylda láká i sportovce
Kostel by stál uprostřed lomu

Ubývá lidí, kteří žili mezi gotickými, renesančními a barokními stavbami. Kteří si pamatují kostel minoritů na II. náměstí nebo budovu starého divadla,” řekl Mostečan, sběratel, a nakladatel Jaroslav Hron, který vydává reedice starých pohlednic a brožury k historii zaniklých obcí, a nejen těch. „Spoustu lidí už mi řeklo, že bych měl zboží prodávat společně s papírovými kapesníky, protože se většina pamětníků při pohledu na staré fotografie rozbrečí,” řekl.

Ve starém Mostě byla tři historická náměstí, dvanáct škol, pět kin, městské divadlo, knihovna, okresní nemocnice, množství správních a administrativních budov, restaurací, obchodů, dílen, provozoven, pět kostelů. „Zachráněn byl pouze děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, protože ani hrad Hněvín není původní,” uvedl Hron. Právě kostel letos slaví významné výročí, 500 let od zahájení stavby.

Dokumentů k podobě původního města je podle Hrona celkem dost. Samotnou likvidaci pak zachytily filmové štáby. „Byla to pro filmaře velká příležitost. Mohli natáčet střelbu z tanků do historických budov, výbuchy dynamitu. Skutečně se tam tehdy vyřádili,” uvedl Hron. Mezi nejznámější snímky natáčené na místě, kde se později těžilo uhlí, patří americký válečný film Most u Remargenu nebo koprodukční drama Boj o Moskvu. „Řada lidí má ještě památky schované na půdách a na jejich objevení se teprve čeká,” zmínil Hron.

S úspěchem nakladatel nabízí kalendáře se starými fotografiemi v sousedním Sasku. „Ve městě žila spousta Němců, kteří si starý Most pamatují a mají ho v srdíčku. Škoda, že se nepořádá setkání pamětníků jako třeba v Jirkově nebo na jiných místech, kde zanikaly obce. Na takových akcí bývá vždy veselo a o historky není nouze,” uvedl Hron. Pamětníci totiž často nevzpomínají jen na podobu města, ale také na zápach a špínu a na to, že záchod býval jen na dvoře.

V době, kdy se začalo s likvidací starého Mostu, už stála část nového města, které rychle rostlo. „Přicházeli dělníci, horníci, pracovníci chemičky a dalších průmyslových podniků. Lidí, kteří mají kořeny ve starém Mostu, v současnosti už není mnoho,” uvedl Hron. Jednotlivé čtvrti vznikaly postupně. „Výhodou dnes je, že tu díky širokým ulicím skoro nikdy není dopravní zácpa. Na druhou stranu nám chybí klasické náměstí s kavárničkami, obchůdky,” dodal Hron.

Na místě starého Mostu vzniklo po odtěžení zásob uhlí obří jezero, které by se mohlo pro veřejnost otevřít v roce 2018. Jak se bude urbanisticky vyvíjet město, kde žije nyní zhruba 65 tisíc lidí, teď řeší radnice, která připravuje nový územní plán. Unikátní příběh o zániku města by měla připomenout v budoucnu expozice v muzeu. Práce na jejím vzniku potrvají však podle historiků ještě dlouhou dobu.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda