Stát chce miliardy od bývalých uhlobaronů

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který bude u soudu hájit zájmy Ministerstva financí, bude žádat 8,608 miliardy korun. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo financí se přidalo na stranu žaloby v trestním řízení proti bývalým manažerům Mosteckéuhelné. Bude po nich žádat více než 8,5 miliardy korun.

Na minimálně 3,2 miliardy korun vyčíslili žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství škodu, která vznikla státu při privatizaci a následném údajném tunelování Mostecké uhelné společnosti. A právě o tyto „své miliardy“ se hodlá přihlásit stát, respektive Ministerstvo financí, u Městského soudu v Praze, který bude obžalobu bývalých uhlobaronů v čele s Antonínem Koláčkem řešit, uvedl server Seznam.cz.

Čtěte také:
Bývalí majitelé MUS nakupují byty
Vizitky obžalovaných v kauze MUS

Ministerstvo financí se do uvedeného trestního řízení připojilo se svým nárokem o náhradu škody. Návrh na její výši budeme dle trestního řádu podávat nejpozději u hlavního líčení před zahájením dokazování,“ potvrdil informace mluvčí resortu Michal Žurovec.

Podle informací Seznam Zpráv se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který bude u soudu zájmy ministerstva hájit, hodlá opřít o dřívější výpočty. Konkrétně tak bude žádat 8,608 miliardy korun. Může tím ale riskovat, že jej soudkyně Silvie Slepičková odkáže na civilní řízení, protože žalobci zmiňují sumu nižší, tedy něco přes tři miliardy.

Privatizaci Mostecké uhelné vyšetřuje tuzemská policie už od roku 1999. Aktuální žalobu se spisem obsahujícím více než 25 tisíc stran odeslali státní zástupci k soudu na počátku května. Bývalí manažeři Mostecké uhelné Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus jsou obžalováni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu, hrozí jim až deset let vězení.

„Předmětem trestního stíhání je vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií,“ uvedli žalobci na stránkách zastupitelství.

Šestým obviněným je někdejší náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. A to za trestný čin přijímání úplatku, za což mu hrozí až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií.

Podobný postup Ministerstvo financí zvolilo i v další privatizační kauze. Na stranu žaloby se přidalo i v případu prodeje OKD, v němž jsou souzeni dva bývalí čelní představitelé Fondu národního majetku a znalec, kteří svým postupem měli podle žaloby stát připravit o bezmála šest miliard.

Mohlo by vás zajímat:
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou