Doba čtení:1 m, 46 s
V rozhodování o změně dodavatele hraje hlavní roli cena. Ilustrační foto: iUHLI

V Česku v prvním pololetí letošního roku meziročně mírně vzrostl počet změn dodavatele elektřiny, a to o 0,9 procenta na 278 518. Poskytovatele plynu pak změnilo 109 079 odběratelů, o 4,5 procenta meziročně méně. Vyplývá to z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE).

V loňském roce měnili Češi dodavatele energií meziročně méně, předloňský rekordní počet změn u elektřiny tak nepřekonali. Zatímco v roce 2018 přešlo k novému prodejci 570 511 odběratelů, loni to bylo 450 697 zákazníků, meziročně o 21 procent méně. Proti předloňsku klesl i počet změn dodavatele plynu, a to o 18,6 procenta na 214 428.

Čtěte také:
Spotřeba elektřiny je skoro zpátky v normálu
Češi žádají energetickou soběstačnost

Změny dodavatele se v tomto roce vrací k dlouhodobému průměru. Reflektuje to fakt, že konečné ceny elektřiny a plynu v prvním pololetí letošního roku měnilo jen velmi málo dodavatelů,“ řekl dnes ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Spotřebitelé podle něj většinou přemýšlejí o změně dodavatele hlavně tehdy, když se zdražuje, jako tomu bylo typicky v roce 2018. „Cena totiž pořád hraje v rozhodování hlavní roli. A protože ani v nejbližším období zdražování cen elektřiny a plynu nečekám, domnívám se, že aktivita spotřebitelů bude spíše stagnovat, žádné rekordy nás nečekají,“ dodal Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Z dřívějšího oznámení Energetického regulačního úřadu vyplývá, že české domácnosti si letos mírně připlatí za elektřinu, cena plynu bude stagnovat, nebo může i klesnout. Analytici odhadují, že případné zdražení elektřiny může činit řádově několik stokorun za rok, nedotkne se ale všech odběratelů. Hlavní vlna zdražování se podle nich uskutečnila v předloňském a na začátku loňského roku.

Roli hraje také pandemie koronaviru, během které velkoobchodní ceny energií vesměs klesaly. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2021, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 43 eur (zhruba 1130 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziročně o 18,1 procenta méně. Cena plynu tamtéž pak meziročně klesla o třetinu na necelých 13 eur (zhruba 340 Kč) za MWh.