Doba čtení:1 m, 16 s
Vývoj spotřeby elektřiny vypovídá o ekonomické aktivitě v zemi. Patří dokonce k nejrychlejším indikátorům, a proto ji sleduje i centrální banka. Foto: pixabay.com

O Velikonocích spotřebovaly firmy a domácnosti o patnáct procent méně elektřiny než vloni. Nyní už je spotřeba oproti loňsku nižší jen o jedno až dvě procenta. Svědčí to o návratu hospodářství ke stavu před koronakrizí.

Vyplývá to z dat provozovatele přenosové soustavy ČEPS očištěných o vliv teploty a slunečního svitu. Vývoj spotřeby elektřiny je zajímavý právě proto, že vypovídá o ekonomické aktivitě v zemi. Patří dokonce k nejrychlejším indikátorům, a proto ji sleduje i centrální banka, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
Míl: Závislost na jedné rouře z Ruska je riskantní
Češi žádají energetickou soběstačnost

„Dna ekonomického cyklu bylo podle signálů z energetického trhu dosaženo v polovině dubna. Mezičtvrtletní růst HDP za třetí kvartál by podle vývoje spotřeby elektřiny už mohl být v plusu,“ uvedl člen rady ČNB Aleš Michl.

Šéf energetické firmy Amper Holding Jan Palaščák se však domnívá, že dorovnání spotřeby nemusí trvat. „Na současná slušná čísla spotřeby elektřiny a zřejmě i tuzemské ekonomické aktivity může mít dopad to, že Češi tráví dovolenou v Česku. V minulých letech v těchto týdnech vyjížděli za hranice. Je jasné, že koronavir bude mít i sekundární ekonomické dopady, ale ty ještě nenastaly. Nyní se realizuje odložená spotřeba, která ale může ochabovat. Navíc hrozí druhá vlna pandemie,“ uvedl Palaščák s tím, že dlouhodobě se spotřeba na původní hranici vrátí až v roce 2023.