Doba čtení:2 m, 8 s
Bellinzona_wikipedia_Jungpionier_compressed
Soud, při kterém PRK Partners stát zstupovali, se odehrál ve švýcarské Bellinzoně. Foto: wikipedia.org Jungpionier

Advokátní kancelář PRK Partners vyhrožuje Česku žalobou kvůli nezaplaceným fakturám za zastupování před švýcarským soudem v kauze MUS. Ministerstvo financí faktury neuznává a platit nehodlá.

Česká republika vydala za právní služby, aby se dostala alespoň k části peněz, které švýcarská justice zabavila českým uhlobaronům v souvislosti s privatizační kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS), desítky milionů korun. Soud v prvoinstančním rozhodnutí uznal, že Česko bylo poškozeno, ale jak moc, by bylo dle něj složité počítat, takže nedostane nic. Podle zjištění Lidových novin teď navíc český stát čelí útoku vlastních právníků, kteří pro něj ve švýcarské Bellinzoně pracovali.

Čtěte také:
Musela v kauze MUS stíhán nebude
Bývalý uhlobaron se topí v máku

Právníci z PRK Partners, kterým už stát vyplatil 35 milionů korun, totiž státu poslali předžalobní výzvu na uhrazení faktur za další práci na kauze. Konkrétně jde o dvě faktury za necelých 200 tisíc korun, a to včetně úroků z prodlení.

Ty ovšem ministerstvo financí, které právníky najímalo, prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nechce uznat a nehodlá další zaplatit.

Na rozdíl od některých svých předchůdců odmítám schvalovat faktury, které nejsou jasně podložené. Jsme připraveni hájit zájmy státu i u případného soudu a zabránit zbytečnému plýtvání prostředků daňových poplatníků,“ řekla LN šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že nechce komentovat částku, o niž PRK Partners žádají.

Zda PRK Partners skutečně k žalobě přistoupí, není zřejmé. „Vztah s klientem nemůžu absolutně komentovat, tedy ani potvrdit, zda jsme vůbec předžalobní výzvu posílali,“ řekl zakládající partner Marek Procházka, jenž stát v Bellinzoně zastupoval.

Historie privatizace MUS sahá do raných 90. let. Důlní podnik byl částečně privatizován už v roce 1993, kdy státu zůstalo zhruba 46 procent. Akcie z trhu postupně skoupila švýcarská firma Investenergy, zastupující neprůhlednou americkou společnost Appian. V roce 1999 ovládala již přes 50 procent firmy, načež vláda Miloše Zemana rozhodla o prodeji zbylého podílu státu za 650 milionů korun.

Problém byl, že Antonín Koláček působil jak ve vedení důlního podniku, tak stál za firmami, které podíl v MUS skupovaly. Případ v roce 2005 začala vyšetřovat policie, což ve Švýcarsku vyústilo na podzim 2013 v zatím nepravomocný rozsudek nad Koláčkem a skupinou dalších uhlobaronů. Detektivové mají za to, že skupina manažerů odsála z MUS kolem 150 milionů dolarů, které „přeprala“ ve Švýcarsku, aby je poté použila na nákup zbylého podílu v důlní společnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Stát nedostane miliony uhlobarona Měkoty
TOP 10 navždy bohatých
Důl v Kanadě sází na gastarbeitry

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa