Stávková pohotovost v Severočeských dolech

Severočeské doly těěží například v lomu Bílina. Foto: Oldřich Hájek

Odboráři ze Severočeských dolů (SD) vstupují do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosavadní neúspěch v jednání o platech, žádají plošný růst o 2000 korun měsíčně.

Vedení Severočeských dolů, které jsou součástí koncernu ČEZ, kroky odborářů nebude komentovat, ČTK to řekl mluvčí firmy Lukáš Kopecký.

O růstu mezd jednají odboráři se zástupci zaměstnavatele od října minulého roku. V prosinci demonstrovali odboráři před sídlem SD v Chomutově. Ani sedmé kolo kolektivního vyjednávání, které se uskutečnilo před několika dny, nepřineslo podle nich uspokojivý výsledek. „Nespokojenost s vývojem jednání donutila odboráře vyhlásit stávkovou pohotovost,” uvedli odboráři.

Čtěte také:
Zaměstnanci SD demonstrovali za vyšší mzdy
ČEZ dá další miliardy do sítí

Poslední návrh zaměstnavatele na zvýšení osobních tarifních mezd zaměstnanců rovnoměrně o šest procent odboráři považují za vstřícný, ale stále nedostatečný krok. „Nadále požadujeme, aby zaměstnavatel navýšil mzdy plošně všem zaměstnancům o 2000 korun měsíčně,” uvedl člen vyjednávací skupiny, předseda ZO OS KOVO Doly Bílina Radek Hovorka.

Další jednání chtějí odboráři vést přes zprostředkovatele. O vstupu do stávkové pohotovosti podle Hovorky odboráři zaměstnavatele informovali.

Po posledním jednání mluvčí společnosti Lukáš Kopecký řekl, že společnost nabídla růst průměrných tarifních mezd o šest procent, což v průměru představuje měsíční nárůst mzdy jednotlivce o 1830 korun. Odboráři tuto nabídku ale nepřijali.

Zaměstnanci Severočeských dolů demonstrovali kvůli zvýšení mezd i v předchozích letech, kompromisního návrhu se zatím vždy podařilo dosáhnout po několika kolech vyjednávání.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo