Doba čtení:1 m, 24 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Horníci v Polsku nesmí stávkovat. Podle informací portálu dzienikzachodni.pl a tvp.info totiž okresní soud v Glivicích vydal usnesení, které Odborovému stávkovému výboru JSW zakazuje činit cokoli, co by přinášelo státní uhelné společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) materiální škody. Neboli soud prohlásil, že stávkovat je nelegální.

Toto usnesení bylo dnes zasláno poštou společnosti a bude doručeno pravděpodobně ráno v pátek 13. Února, informovala mluvčí těžařské společnosti Katarzyna Jabłońska-Bajer. Proti rozhodnutí se odboráři mohou odvolat, mají na to lhůtu sedm dnů.

Ve společnosti, která má 26.000 zaměstnanců, stávkuje asi 5300 horníků, 19 havířů drží hladovku. Podle prohlášení polského vládního zmocněnce pro hornictví Wojciecha Kowalczyka dnes představitelé hornických odborů uvedli, že se chtějí vrátit k jednacímu stolu.

V úterý by měla zasedat dozorčí rada JSW. Má přijmout usnesení o mimořádném auditu ve společnosti. Generální ředitel JSW Jarosław Zagórowski , jehož odvolání je prvním požadavkem stávkujících horníků, se auditu neobává. Rezignovat nehodlá a stojí si za svým rozhodnutím o šestidenním pracovním týdnu ve společnosti, vyplácení 14. platů jen podle ekonomických výsledků firmy a odpracování ztrát způsobených stávkou mimořádnými sobotními směnami.

V Polsku se množí názory, které vyjadřují nechuť ke stávkujícím horníkům a také ekonomické analýzy, které vidí černě budoucnost společnosti. „ Máme patovou situaci. Stávka dohoří ve chvíli, kdy společnost zkrachuje. Tak ať zkrachuje,“ prohlásila v TOK FM o situaci novinářka provládního týdeníku Polityka Janina Paradowska.

Polský ministr hospodářství Janusz Piechociński dnes vyzval obě strany sporu, aby uzavřely měsíční klid zbraní. Horníci se mají vrátit do práce. Firma by tak mohla normálně fungovat a odboroví předáci by měli za přítomnosti vládních prostředníků jednat s vedením společnosti o kompromisu.