Stěhovat se kvůli uhlí? Do lepšího klidně

Doba čtení:1 m, 49 s

Horní Jiřetín. Foto: Oldřich Hájek

Zatímco část obyvatel Horního Jiřetína nechce o prolomení limitů, rozšíření těžby uhlí a svém stěhování ani slyšet, Vladimír Lehký bere takovou možnost prostě na vědomí. Jeho rodina z Mostecka pochází, on sám na šachtě nějakou dobu i pracoval. A kvůli rodinným vazbám si ostatně na konci 80. let domek v Horním Jiřetíně také pořídil. Napsal to týdeník 5plus2.

„Moji předkové se sem přistěhovali na konci 19. století, protože tu sehnali práci. Bydleli tady ve vesnicích, jako byly třeba Albrechtice, Souš, Komořany. Já jako dítě jsem jezdíval o prázdninách k nedalekému Dřínovskému jezeru. Takže tady k tomu regionu jsem měl vždy dobrý vztah, proto jsem si také koupil tento domek,“ vypráví Lehký. To, že se na Mostecku těží uhlí a že kvůli tomu zmizelo mnoho vesnic, bere jako fakt.

Lehký, který žije v rodinném domku už 26 let, s takovou možností počítá. Kvůli těžbě uhlí to v obci na Mostecku hrozí všem. S manželkou se ale té vidiny neděsí. Naopak, spíš by ji uvítal. „Mohli bychom jít do lepšího a novějšího,“ přiznává na rovinu.

Na své bydlení na kraji městečka si nemůže stěžovat. Místo je dokonce ještě lepší než před lety, kdy nedaleko jezdila nákladní vlečka a těžké vagony rozechvívaly celý dům. Dnes si manželé užívají ticha. Jenže se musí také vyrovnávat s tím, že chodí po operacích kolenou či kyčlí o holích. A to je právě největší problém. „Bezbariérově máme udělané přízemí, tady je to v pohodě. Ale ložnici mám v patře. A když mě někdy rozbolí večer noha, tak se do ložnice nedostanu a musím spát dole,“ dodal.

Když nyní hrozí, že by se kvůli další těžbě uhlí musel stěhovat i on, snaží se na situaci dívat s nadhledem. „A když by byla možnost bydlet jinde a lépe? Proč ji nevyužít,“ ptá se. „Určitě bychom chtěli zůstat pořád na Mostecku. Třeba by se nám líbila lokalita u Vtelna, kde rostou nové domky, nebo u jezera Benedikt,“ dodal Vladimír.

Podobně uvažují i jeho sousedé, z nichž někteří se dokonce už odstěhovali. Okolí manželů Lehkých se tak už nyní pomalu vyprazdňuje. O důvod víc, proč by se stěhování, byť vynucenému, nebránili.