ČR zvládne maximálně blok v Dukovanech

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Výstavba jednoho bloku v jaderné elektrárně Dukovany je maximum toho, co si Česko může dovolit a také obhájit. Serveru iUHLI.cz to sdělil analytik poradenské firmy ENAS Vladimír Štěpán. Reagoval na výrok generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše, který poslancům minulý týden řekl, že jeden blok jaderné elektrárny bude stát řádově 120 až 150 miliard korun.

„Já nejsem nepřítel jaderné energetiky, jenže trh s energiemi se za poslední dva roky dramaticky změnil,“ upozornil Štěpán. Problém je podle něj opravdu v tom, že aktualizovaná státní energetická koncepce se na základě vývoje na trhu s energiemi za poslední roky nezdá být reálná z více důvodů.

Jaderné bloky s velmi vysokými fixními náklady jsou nekonkurenceschopnou a riskantní variantou

Při poklesu fosilních paliv o 30 až 50 procent a perspektivě udržení nízkých cen fosilních paliv se návratnost jaderných zdrojů zdá být mimo ekonomickou realitu.Snížila se a stále klesá cena silové elektřiny, a po nastartování programu decentralizovaných zdrojů podporovaných Evropskou unií a dalším zlevňováním elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou jaderné bloky s velmi vysokými fixními náklady nekonkurenceschopnou a riskantní variantou.

„Výstavbu těchto zdrojů těžko někdo profinancuje a zatížit státní rozpočet dalšími dotacemi by bylo zbytečným hazardem, když existují jiné, výrazně levnější varianty,“ míní Štěpán.

„Problém je i v tom že státní energetická koncepce na změny na trhu energií nereagovala. Ani na pokles spotřeby energie včetně elektřiny. Je prakticky stejná jako před více než dvěma roky, kdy se její základní filosofie vytvořila,“ dodal.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) minulý týden schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku (NAPJE), který navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci. Z plánu vyplývá, že je potřeba neodkladně zahájit přípravu na výstavbu jednoho bloku v obou českých jaderných elektrárnách – v Dukovanech a Temelíně.

Názory dalších odborníků na jaderné plány české vlády si přečtěte zde