Štěpánek a Rokos ovládli Sokolovskou uhelnou

Velkostroj KU 300 v uhelné sloji na velkolomu Jiří u Sokolova. Foto: SUAS

Akcionáři František Štěpánek a Jan Rokos ovládli těžební firmu Sokolovská  uhelná. Firma vykoupila 30procentní podíl své společnosti od Jana Kroužeckého. Z ceny mezi čtyřmi až pěti miliardami korun by měl menší část získat Kroužecký, ta větší údajně připadne majiteli severočeské těžební firmy Czech Coal Group PavluTykačovi. Došlo tak k urovnání dlouholetých sporů. Napsala to internetová verze Hospodářských novin.

„Menšinový akcionář Sokolovské uhelné, právní nástupce (´SUPN´) Jan Kroužecký, vlastnící 30 procent akcií SUPN, se dohodl na prodeji akcií SUPN. V souvislosti s uvedeným prodejem došlo mezi akcionáři SUPN, SUPN a dalšími osobami k narovnání dlouholetých sporných vztahů a ukončení souvisejících soudních řízení. Strany považují uzavření transakce za pozitivní a prospěšné,“ uvedl Štěpánek.

Kroužecký už před lety prodal své akcie finančníku Tykačovi. K vlastnímu převodu podílu mezi ním a Kroužeckým pak ale nikdy nedošlo. Z akcionářské smlouvy Sokolovské uhelné totiž vyplývalo, že předkupní právo mají zbývající dva vlastníci společnosti, František Štěpánek se 40 procenty a Jan Rokos se 30 procenty.

S nimi se ale Kroužecký nedohodl na ceně, a proto vstoupil do hry Tykač, který se v minulosti také pokoušel přes prostředníky se Štěpánkem a Rokosem dohodnout na převedení podílu Kroužeckého. Ti s ním ale odmítli jednat. V rámci firmy tak panovalo napětí.

Podle dřívějších informací převedl Kroužecký svá hlasovací práv právě ve prospěch Pavla Tykače, za což dostal na začátku obchodu zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Doplatek by měl získat nyní v podobě části z dohodnuté ceny mezi čtyřmi až pěti miliardami korun. Zbytek by pak měl připadnout Tykačovi.