Doba čtení:2 m, 52 s
Strakonická teplárna vytápí asi 7000 domácností a desítky firem. Foto: FB Teplárna Strakonice

Strakonická teplárna na valné hromadě vytěsnila drobné akcionáře, kteří drželi necelých devět procent akcií. Město Strakonice v ní tak získá 100 procent akcií. Za výkup akcií dá kolem 14 milionů korun, cena za akcii je 855 korun. Cenu mnozí akcionáři kritizovali, žádali za akcii 3000 až 10.000 Kč. Výhrady měli i ke znaleckému posudku o teplárně. Někteří akcionáři chtějí podat žalobu, aby získali za akcii víc peněz. Valná hromada dnes rozhodla, že z loňského čistého zisku 6,5 milionu nevyplatí žádnou dividendu.

V budoucnu by mohl do teplárny vstoupit investor, který by měl menšinový podíl a většinu v představenstvu. Radnice jedná jako s investorem s firmou Plzeňská teplárenská, která je propojená s EPH Daniela Křetínského, řekl ČTK místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost). „Úmysl vytěsnit menšinové akcionáře není nový, uvažovali jsme o tom rok, dva. Stoprocentní vlastnictví teplárny městem přináší určité výhody jako operativní rozhodování,“ řekl dnes místostarosta.

Do loňského jara drželo město v teplárně 77,3 procenta akcií. Loni koupilo za 15 milionů podíl Teplárny Kladno ze skupiny Sev.en Pavla Tykače, jež měla 13,9 procenta akcií. V podniku teď vlastnilo město 91,23 procenta akcií. Akcionáři dnes žádali vyšší cenu za akcii, zástupce firmy M3V Praha chtěl 3000 Kč. Jiný akcionář uvedl, že návrh na vytěsnění je „nemravný“.

Další akcionáři kritizovali posudek o hodnotě teplárny vyčíslené na 163,8 milionu Kč. Někdejší ředitel teplárny Aleš Seitz řekl, že v posudku jsou lživá čísla. „Je udělaný tak, aby cena za výkup akcií byla co nejnižší,“ řekl Seitz, jenž teplárnu vedl 20 let. Jeden akcionář uvedl, že v roce 1992 měla teplárna hodnotu 191 milionů Kč, nyní je tedy nižší než před 31 lety. Seitz řekl, že reálná hodnota firmy je téměř 200 milionů.

Vláda schválila plán na využívání dolu ČSA po ukončení těžby uhlí

Jiný bývalý ředitel teplárny Pavel Hřídel uvedl, že někteří akcionáři se připravují na žalobu. „Otázka je, jestli hodnota akcie nebyla uměle snížená,“ řekl Hřídel, který skončil jako ředitel loni. Oberfalcer v debatě řekl, že určí-li soud po případné žalobě vyšší cenu za akcii, město se verdiktu podřídí a rozdíl akcionářům doplatí.

Strakonická teplárna skončila loni v zisku po zdanění 6,5 milionu korun, meziročně byl nižší o 39 procent. Provozní zisk klesl o 79 procent na 3,4 milionu korun. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží loni stouply téměř o 19 procent na 377,9 milionu Kč. Firma loni prodala 388 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o osm procent méně. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou teplárna zveřejnila na webu. Akcionářům za loňský rok nevyplatí dividendu, zisk převede na účet nerozděleného zisku minulých let, kde je nyní 228 milionů Kč. Firma má úvěry 205 milionů Kč.

Bývalá finanční ředitelka teplárny Terezie Houdková kritizovala nízký provozní zisk, a to i s ohledem na to, že firma zdražovala. Teplárna zvedla loni ceny od 1. října o 15 procent, od letošního ledna zvýšila ceny za teplo meziročně o 55 procent a za gigajoule platí lidé 895,36 Kč bez DPH. Letos v únoru poslala firma zákazníkům dodatečnou fakturu za spotřebu v roce 2022. Byla to faktura navíc, v níž firma „zohlednila růst cen komodit i služeb“. Firma již dříve oznámila, že loni spálila teplárna 62.000 tun biomasy a uhlí z 35 vlakových souprav.

Strakonická teplárna vytápí asi 7000 domácností a desítky firem. Zaměstnává 126 lidí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa