Středočeši se připraví na blackout

„Dana Drábova wikipedia Aida_compressed

Na přípravě akčního plánu se bude podílet i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Foto: wikipedia.org

Středočeský kraj vytvoří akční plán pro hrozbu blackoutu, na jeho přípravě se bude podílet krajská zastupitelka za STAN a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Hejtmanství chce dokument připravit přednostně vlastními silami. Pracovat na něm začne letos a hotov by měl být v polovině volebního období současné koalice. „Chtěl bych využít právě i Danu Drábovou jako zastupitelku, která ne v rámci nějakých placených služeb, ale v rámci výkonu svého zastupitelského mandátu už projevila zájem se na tom podílet,“ řekl náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro bezpečnost Vít Rakušan (STAN).

Čtěte také:
Britové připlatí záložním zdrojům energie
Britové se bojí uzavírat uhelné elektrárny

Připomněl, že na blackout se připravuje i Česká republika na nejvyšší úrovni. „O co jde nám, je trošku jiné patro, a to je příprava měst a obcí,“ uvedl. Dokument má stanovit, co mají starostové dělat, co by měli svolat a jakým způsobem. Řešit bude i to, zda mají být připraveny zásoby potravin a pitné vody pro případ, že by výpadek byl dlouhý a ovlivnil dodávky.

Jako starostové a starostky jsme připraveni na takové hrozby, jako jsou povodně, máme své povodňové plány, víme, jak se v daných situacích zachovat, v jaké fázi aktivovat náš krizový štáb, povodňovou komisi. Bylo by dobré, abychom se pomalu začali připravovat i na hrozby 21. století, ke kterým například masivní výpadek elektrické energie patří,“ řekl Rakušan.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech